suwnica jednodźwigarowa

Współczesny przemysł nie potrafi się obejść bez stosowania nowoczesnych technologii, głównie dlatego, że większość zadań, jakie podejmuje, polega bardzo często na pionowym oraz poziomym transporcie rozmaitych ładunków – zarówno tych lżejszych o małych rozmiarach, jak i cięższych, wielkogabarytowych.

Suwnica są wytrzymałe

suwnica jednodźwigarowaDlatego niemal wszystkie hale produkcyjne, fabryki i magazyny łączy jeden element wyposażenia, mianowicie suwnice. Są to urządzenia stacjonarne o bliskim zakresie ruchu, które przemieszczają się najczęściej dzięki podwoziu szynowemu, rzadziej kołowemu. Spotkać je można zarówno wewnątrz hal, gdzie zwykle belka nośna zwana mostem montowana jest do odpowiednio wzmocnionych ścian lub sufitu samej konstrukcji budynku (co pozwala zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz nich) – wtedy mamy do czynienia z suwnicami podwieszanymi, jak i na zewnątrz, gdzie przybierają formę suwnic bramowych, czyli całkowicie lub prawie zupełnie autonomicznych konstrukcji, których zakres ruchomości ogranicza jedynie tor jezdny. Te ostatnie są stałym elementem wyposażenia wszystkich stoczni i portów, gdzie służą one do budowy statków lub załadunku towarów na te wypływające w morze. Ze względu na rodzaj mostu można podzielić je na suwnice jedno-, dwu- lub wielodźwigarowe. Suwnica jednodźwigarowa zdolna jest przenieść towar o rozpiętości do kilkudziesięciu metrów oraz wadze nawet do kilkunastu ton, natomiast im więcej mostów, tym wielkość i ciężar towaru może być większy.

suwnica jednodźwigarowaNa każdym moście montowany jest specjalny wciągnik, który wyposażony jest najczęściej w hak, którego zadaniem jest utrzymanie towaru. Przykładową alternatywą dla haków może być chwytnik elektromagnetyczny służący do przenoszenia części metalu – taki elektromagnes wykorzystuje się najczęściej na złomowiskach, gdzie nie dba się o zachowanie jakości przenoszonego towaru, który i tak finalnie trafia pod prasę. W zależności od przeznaczenia suwnic zasilane są one na różne sposoby – niektóre napędzane są ręcznie, inne elektrycznie, jeszcze inne hydraulicznie lub pneumatycznie. Mogą być także sterowane z kabiny lub poziomu roboczego przez człowieka, a także całkowicie zautomatyzowane. Te ostatnie spotyka się najczęściej w fabrykach przemysłu lekkiego, gdzie wykonują one powtarzalne czynności, które wymagają wyjątkowej precyzji, jak na przykład montaż elementów karoserii samochodowych.

Suwnice znajdują więc bardzo szerokie zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu, a także w usługach transportowych – niezależnie od ich przeznaczenia stanowią niezwykle istotne ogniwo w wykonywaniu różnego rodzaju prac.