zautomatyzowanie przemysłu

Ostatnie dwadzieścia lat przyniosło szereg widocznych zmian w zakładach przemysłowych. Coraz więcej czynności wykonywanych jest przez maszyny. Wspomniane dwie dekady wyróżniają się pod tym względem, że maszyny zaczynają zajmować się już nie tylko prostymi i powtarzalnymi czynnościami, ale wykonują coraz bardziej skomplikowane zadania. Rozbudowane systemy czujników sterowane za pomocą komputerów przejmują nie tylko zadania produkcyjne, ale też zajmują się logistyką, magazynowaniem oraz kontrolą jakości.

Automatyzacja procesów przemysłowych

sprawna automatyzacjaKlasyczne maszyny przemysłowe są powoli wypierane przez roboty. Automatyzacja wychodzi poza standardowe procesy produkcyjne i sięga dzisiaj nawet dystrybucji towarów dla klientów detalicznych w autonomicznych sklepach. Największe zyski osiąga się jednak nadal dzięki automatyzacji procesów w przemyśle. Najłatwiej jest zautomatyzować procesy, które wymagają wyłącznie prostych czynności manualnych. Wykorzystuje się do tego maszyny zaprojektowane z myślą o konkretnych procesach produkcyjnych. Poszczególne urządzenia łączy się ze sobą za pomocą podajników, przenośników i taśm, tworząc zsynchronizowane linie produkcyjne. Fabryki, które w pełni zautomatyzowały linie produkcyjne są dzisiaj najbardziej konkurencyjne i rozwijają się najszybciej.

zautomatyzowanie przemysłu Obecnie sprawna automatyzacja procesów przemysłowych jest niezbędna, żeby firma mogła się rozwijać. Automatyzować można także proces kontroli jakości. W tym celu na linii produkcyjnej montuje się dopasowane czujniki, które kontrolują parametry produktów i przekazują zebrane informacje do komputera sterującego. Jednostka sama podejmuje decyzje dotyczące jakości produktu i na tej podstawie uruchamia konkretne mechanizmy, które doprowadzają do przepuszczenia produktu na kolejny etap lub jego usunięcia z taśmy. Wysoka powtarzalność, którą zapewniają maszyny produkcyjne, pozytywnie odbija się na jakości wytwarzanych produktów. Mając dobrej jakości produkt, łatwiej jest konkurować na rynku z innymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Przedsiębiorcy dążą do tego, żeby jak najbardziej ograniczyć udział człowieka w procesie produkcji.

Nie oznacza to jednak gwałtownego załamania rynku pracy – zamiast tego zmienia się jego struktura i wzrasta zapotrzebowanie na operatorów, elektroników oraz mechaników. Utrzymanie złożonej i zrobotyzowanej linii produkcyjnej w dobrym stanie jest wymagającym zadaniem. Wdrożenie automatyzacji wymaga starannego zaplanowania działań oraz wykonania obliczeń i symulacji finansowych, które ocenią opłacalność całej inwestycji.