Inwestorzy decydują się na montaż rolet zewnętrznych w nowych budynkach, ponieważ zapewniają one prywatność i bezpieczeństwo. Po zaciągnięciu rolet nie widać, czy ktoś jest w domu. Szyby są chronione przed wybiciem. Użycie rolet zewnętrznych zmniejsza szansę na włamanie do mieszkania. Jest to także sposób na dodatkową izolację akustyczną oraz termiczną. Rolety nadstawne i podtynkowe trzeba uwzględnić już na etapie projektowania budynku, gdyż wymagają one przestrzeni nad ramą okienną.
Producent rolet zewnętrznych i działalność na terenie mazowieckiego
Podczas prac remontowych można użyć rolet adaptacyjnych. Producenci zajmujący się wykonywaniem rolet zewnętrznych wykorzystują w tym celu aluminium lub polichlorek winylu (PVC). Zastosowanie tworzywa sztucznego zapewnia mniejszą wagę – łatwiej je podnieść podczas obsługi manualnej. Rolety zewnętrzne wykonane z aluminium są bardziej odporne na długotrwałe działanie promieni słonecznych i nie wymagają dodatkowej konserwacji. Rolety adaptacyjne montuje się we wnęce okiennej lub na elewacji. Montaż tego typu rolet zapewnia dużą swobodę podczas ponownej aranżacji remontowanego budynku. Producenci oferują rolety pomalowane proszkowo według standardowej palety RAL. Dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne nie jest wymagane. Należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj montażu, ale też wymiar rolety i sposób sterowania. Każdy cieszący się uznaniem producent rolet zewnętrznych mazowieckie uznaje za ważny rynek – na tym terenie powstaje aż 22,8 PKB.
Producent zaczyna budowę rolety od wycięcia profili. Wykorzystuje się do tego ręczną lub maszynową pilarkę. Następnie składa się pancerze rolet. W tym celu wykorzystuje się zautomatyzowane lub ręczne stanowiska. Przed złożeniem obudowy wykonuje się niezbędne otwory. Robi się to przy pomocy wiertarek oraz frezarek. Producenci rolet w dużych zakładach używają maszyn sterowanych numerycznie. Proces produkcji pozwala na wykonanie nawet kilkuset kompletów rolet w ciągu ośmiogodzinnej zmiany. Wykonane rolety są testowane pod względem wytrzymałości oraz funkcjonalności. Do testów wykorzystuje się specjalistyczne stanowisko.
W celu wykonania dużej liczby powtarzalnych ruchów stosuje się urządzenia automatyczne. Końcówki profili są zabezpieczane poprzez ich zaginanie lub zszywanie. Parametry podczas pracy ustala się przy pomocy komputera, a w mniejszych zakładach, gdzie większość czynności wykonywana jest ręcznie, korzysta się z narzędzi pomiarowych oraz wzorników. Zewnętrzne rolety nadstawne oraz podtynkowe montuje się podczas obsadzania stolarki okiennej.