Usuwanie zabrudzeń w mieszkaniu może być proste, wygodne i skuteczne jednocześnie. Regularne usuwanie kurzu, piasku i sierści zwierząt pozwala lepiej funkcjonować. Alergicy w ten sposób mogą pozbyć się drażniących ich organizm alergenów.
Istnieje wiele sposobów na sprzątanie – można wykorzystać szczotkę, klasyczny odkurzacz lub urządzenie centralne
W ostatnim przypadku sprzątanie jest wygodne i szybkie, nie ma potrzeby dźwigania za sobą ciężkiego urządzenia wyposażonego w silnik i worek na brud, a samo odkurzanie jest ciche. Podczas montażu odkurzacza centralnego należy zastanowić się nad takimi kwestiami jak rozłożenie gniazd, sposób filtracji i moc urządzenia. Jednostkę centralną przeważnie montuje się w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Jest ona połączona z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w całym domu. Umieszczenie jednostki centralnej wysoko, na przykład na strychu, wymaga użycia silniejszego urządzenia. Ważnym elementem używanym podczas sprzątania jest wąż ssący. Można go wyposażyć w różne końcówki, które pozwalają na czyszczenie płytek, paneli czy dywanów. Osobnych rozwiązań będzie wymagało usuwanie sierści oraz dużych elementów, na przykład rozbitego szkła. Węże różnią się od siebie średnicą, długością oraz grubością ścian. Wysokiej jakości specjalne węże do odkurzacza centralnego wykonuje się z polichlorku winylu wzmocnionego włóknami.
Elementem wzmacniającym jest stalowa spirala. Wąż może pracować w temperaturze od 0 do 85 stopni Celsjusza. Węże do odkurzaczy centralnych używane są w domach, warsztatach i zakładach przemysłowych – długość należy dopasować do rozkładu gniazd. Średnica wewnętrzna węża może wynosić od 25 do 51 milimetrów. Istotnym parametrem jest maksymalne ciśnienie przy temperaturze 20 stopni Celsjusza. Standardowo wynosi ono około 1,3 bara. Wąż musi być odporny na działanie podciśnienia. Waga węża to około 0,4 kilograma na każdy metr jego długości. Standardowa grubość ścianki węża wynosi 3 milimetry. Wąż jest elastyczny i można go dowolnie wyginać. Znajdująca się w wężu stalowa spirala nie tylko wzmacnia jego konstrukcję, ale też odprowadza ładunki elektryczne dzięki uziemieniu. Należy sprawdzić, czy gwint do nakręcania końcówek na wąż jest lewy, czy prawy.
Materiał i konstrukcja węża pozwalają na jego rozciąganie. Do węży ssących zalecane są odpowiednie końcówki, a także uchwyty i rączki. Wąż można przedłużyć nawet o kilkanaście metrów, stosując przedłużacz. Niektóre węże pozwalają na włączanie i wyłączanie jednostki centralnej z poziomu rączki.