odpady spożywcze

Przeciętny konsument w kwestii odpadów nie ma zbyt wielkiego pola do popisu. Jedyne co może zrobić to kupować mniej rzeczy plastikowych i/lub jednorazowych, a więcej tych ze szkła czy metalu, a następnie segregować śmieci. Ważne jest też to, by baterie, leki, czy odzież wrzucać do właściwych pojemników w aptekach, czy sklepach budowlanych.

Co jednak dzieje się dalej z odpadami, kiedy zabierze je już transport?

szybka utylizacja odpadówWiele zależy od tego z jakimi odpadami mamy do czynienia. Inaczej przebiega szybka utylizacja odpadów spożywczych, a inaczej odpadów chemicznych. Ważne jest nie tylko to, żeby pozbyć się odpadku, ale też by zrobić to w sposób bezpieczny dla środowiska. Odpady spożywcze i zielone utylizuje się najłatwiej. Wystarczy wrzucić je do kompostownika, opcjonalnie polać specjalnym preparatem i zamknąć. Komport świetnie nadaje się do użyźniania pól, sadów, czy ogrodów warzywnych. Jest pełen korzystnie wpływających na rośliny substancji odżywczych, a do tego jest w pełni naturalny. Kompostownik można stworzyć we własnym ogrodzie, czy nawet na większym balkonie, robią to też firmy zbierające odpadki – potem sprzedają gotowy kompost i zarabiają. Również odpady tekstylne nie stanowią dużego zagrożenia dla środowiska. Bawełna, len, czy jedwab to tkaniny naturalne, więc prędzej czy później same by się rozłożyły.

odpady spożywcze Nieco gorzej jest z materiałami syntetycznymi typu poliester czy elastan, jednak i tu można coś zaradzić. Ubrania w dobrym stanie można przenieść do secondo handów, a te gorsze przerabia się np. na mopy, szmaty, czyściki i tym podobne. Dzięki temu zyskują nowe życie. Co z odpadami chemicznymi czy przemysłowymi? Są to między innymi smary, farby, kleje, czy silkony. Tu sprawa się komplikuje, bo nie da się ich poddać recyklingowi. Można jedynie sprawić, by zostały one ,,dezaktywowane” to znaczy unieszkodliwione, by nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Dlatego też odpadami z przemysłu zajmuje się niewiele firm w Polsce – jest to po prostu proces bardzo trudny, a że nie odzyska się smaru czy paliwa to nie można potem liczyć na dalsze zyski jak przy wspomnianym kompoście.

Zdecydowanie utylizacja odpadów jest rzeczą niezbędną – dzięki temu nie zalegają one wszystkie na jednej kupie wysypiska śmieci. Dzięki działalności profesjonalnych wyspecjalizowanych firm można sprawić, że nawet przepracowany olej, proszkowe farby do malowania natryskowego, czy substancje łatwopalne zostana przerobione w ten sposób, że nie zatrują one wody, gleby, czy powietrza w najbliższym otoczeniu.