uszkodzone szkło

Przyczyn powstawania rys na szkle może być wiele – zabrudzenia, nieprawidłowa eksploatacja lub uszkodzenia mechaniczne. Po umyciu może okazać się, że szyby są matowe, nie zapewniają ostrego i wyraźnego obrazu. Po bliższych oględzinach okazuje się, że winę za taki stan rzeczy ponoszą rysy. Istnieją skuteczne sposoby usuwania rys ze szkła.

Wykorzystuje się do tego różne techniki polerskie

profesjonalne usuwanie rys na szkleSzkło można odnowić częściowo lub całkowicie. Podczas renowacji stosuje się polerowanie ręczne lub maszynowe, zależnie od wielkości rys. Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się rys jest ich nieodpowiednie mycie. Na szybach pojawiają się trzy rodzaje rys – głębokie, średnie i włosowate. Różnią się one od siebie głębokością. Im głębsza jest rysa, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jej zeszlifowanie, co związane jest także z większymi kosztami takich działań. Długość rys oraz ich rozległość mają znaczenie drugorzędne. Przed polerowaniem fachowcy wykonują pomiary oraz przygotowują wycenę. Przezierność szkła zwykle można przywrócić w stu procentach. Umiejętne wykonanie tej usługi sprawi, że na szybie nie wytworzy się efekt soczewki powstały w wyniku zniekształcenia powierzchni tafli.

uszkodzone szkłoZapobieżenie temu zjawisku wymaga precyzyjnego i równomiernego polerowania powierzchni. Staranne i profesjonalne usuwanie rys na szkle wymaga wiedzy, doświadczenia i zdolności manualnych. W przypadku niewielkich i płytkich rys można robić to ręcznie. Używa się wówczas pasty polerskiej i ścierki z filcu lub mikrofibry. Głównym składnikiem pasty polerskiej jest tlenek ceru. Alternatywą dla ręcznego szlifowania jest polerowanie maszynowe, do którego można wykorzystać szlifierki podciśnieniowe. Minimalizuje to ryzyko pęknięcia szkła podczas obróbki. Polerowanie szyby, która pokryta jest powłoką, jest niemożliwe, gdyż uszkodziłoby dodatkową warstwę. Nie można polerować szyb pokrytych warstwą antyrefleksyjną lub filtrem UV. Rysy znajdujące się blisko krawędzi są trudne w usunięciu, ale doświadczeni specjaliści są w stanie sobie z nimi poradzić.

Renowacji można poddawać nie tylko szyby samochodowe, ale też przeszklenia balustrad, ściany akwariów czy szkło ozdobne. Polerowaniu nie podlegają płyty indukcyjne. Przed podjęciem decyzji o polerowaniu szyby warto skonsultować to z fachowcami, którzy po oględzinach ocenią zakres prac oraz możliwości renowacyjne. W przypadku szyb samochodowych ich wypolerowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Rysy utrudniające kierowcy prowadzenie pojazdu mogą być przyczyną odebrania dowodu rejestracyjnego.