Współczesne rolnictwo na szeroką skalę korzysta z rozwiązań, które pozwalają na ochronę roślin przed szkodnikami i stymulację ich wzrostu. W tym celu wykonuje się opryski. Rolnicy ułatwiają sobie pracę, wykorzystując specjalistyczny sprzęt. Jedną z maszyn, która umożliwia pracę na roli jest opryskiwacz. Dbanie o stan techniczny takiego sprzętu wymaga wykonywania regularnych przeglądów, a także wymiany uszkodzonych i zużytych części.
Można sięgać po markowe produkty lub tańsze zamienniki
Na rynku dostępne są opryskiwacze rolnicze, które różnią się od siebie pojemnością zbiornika, szerokością belki czy technologią rozpylania. Rolnicy korzystają z opryskiwaczy ciągnionych, zawieszanych lub samojezdnych. Płyn tłoczony jest ze zbiornika do dysz opryskiwacza przez specjalną pompę hydrauliczną. Rolnik może sterować opryskiwaczem z poziomu zamontowanego w kabinie komputera. Daje to bardzo szerokie możliwości konfiguracji. W przypadku, gdy ciecz w zbiorniku będzie zanieczyszczona, może dojść do zapchania dysz lub rozpylaczy i wówczas niezbędna będzie ich wymiana na nowe. Od rodzaju rozpylaczy zależy też kształt strugi, która jest natryskiwana na rośliny uprawne. W przypadku nieprawidłowego wskazania ciśnienia należy sprawdzić czujnik lub manometr.
Wysokiej jakości dopasowane części do opryskiwaczy rolniczych można kupić w hurtowniach, serwisach lub bezpośrednio od producentów. W przypadku nowych urządzeń warto inwestować w części od markowych producentów, co wydłuża żywotność całego opryskiwacza. Serwisując starszy sprzęt, który coraz częściej ulega awariom, można zainwestować w części zamienne od alternatywnych producentów. Są one starannie dopasowanymi zamiennikami, które przeważnie są znacznie tańsze. Kupując części zamienne, trzeba skupić się przede wszystkim na ich dopasowaniu. Zapchaniu dysz i rozpylaczy można zapobiec, dbając o dobry stan filtrów sekcyjnych. Zwykle znajdują się one w metalowych obudowach, które są odporne na korozję. Filtry mogą być samoczyszczące.
Częścią, której wymiana może okazać się bardziej kosztowna, jest pompa elektryczna. To element, który zapewnia transport cieczy między zbiornikiem, a dyszami. Wymiana pompy może kosztować nawet kilkaset złotych. Najbardziej kosztowna będzie naprawa komputera sterującego. Takie urządzenie może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego trzeba dbać o jego stan techniczny. Dbanie o opryskiwacz to nie tylko wymiana części na nowe, ale też regularne serwisowanie i prawidłowa obsługa.