nitozakrętki

Chociaż obecnie nitowanie nie jest stosowane na tak szeroką skalę, jak miało to miejsce na początku XX wieku, ponieważ zastąpiło je spawanie, technologia ta wciąż jest obecna. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w przemyśle i budownictwie. Obecnie oprócz nitów stosuje się też nitonakrętki, które dają szersze możliwości montażowe.

Są one przydatne podczas produkcji maszyn lub montażu reklam

solidne nitonakrętki nierdzewneIdealnie nadają się do mocowania w blachach i cienkościennych profilach, w przypadku których nie można wykorzystać śrub. Budowa nitonakrętki jest prosta – składa się przede wszystkim z nitu rurkowego, którego część wewnętrzna jest gwintowana. Pozwala to uzyskać gwintowaną powierzchnię w elemencie, którego normalnie nie da się nagwintować ze względu na jego cienkie ścianki. Oprócz części gwintowanej na nitonakrętkę składa się także kołnierz i niegwintowana część cienkościenna. Korzystanie z nitonakrętek wymaga wcześniejszego przygotowania otworu, co można zrobić na przykład za pomocą wiertarki lub wkrętarki. Warto pamiętać, że nitonakrętki nie mają dużego udźwigu i chcąc powiesić na nich ciężki element, trzeba je zastosować w większej liczbie.

nitozakrętkiMontaż nitonakrętki w otworze wygląda podobnie, jak w przypadku standardowych nitów. Obecnie solidne nitonakrętki nierdzewne można kupić w sklepach narzędziowych i hurtowniach budowlanych. To tanie i proste w użyciu rozwiązanie w kwestii kłopotliwego montażu. Do produkcji nitonakrętek wykorzystuje się różne stopy stali i aluminium. Chcąc korzystać z nitonakrętek na zewnątrz, należy wybrać takie, które są odporne na korozję – w przeciwnym razie ich siła nośna szybko zostanie zredukowana przez rdzę. Idealne będą do tego nitonakrętki wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Nitonakrętki wykonane ze stali nierdzewnej są cięższe, ale bardziej wytrzymałe. Fachowcy cenią to rozwiązanie za łatwość montażu, dużą dostępność i uniwersalny charakter. Nitonakrętki mogą różnić się od siebie kształtem kołnierza oraz rozmiarem. Kołnierze są grube, cienkie i wpuszczane. Można spotkać się także z nitonakrętkami, które posiadają kołnierze stożkowe lub cylindryczne.

Najczęściej spotykane są nitonakrętki z kołnierzami uniwersalnymi, które mają najszersze zastosowanie. Stosując uniwersalne nitonakrętki, nie trzeba fazować otworu. Zakończenie nitonakrętki może być otwarte lub zamknięte. W przypadku montażu na zewnątrz lepiej wybrać drugie rozwiązanie, które lepiej zabezpieczy element znajdujący się w części gwintowanej przed działaniem czynników atmsoferycznych.