Docieplenia stropodachów

Zielony dach, to najprościej mówiąc taki dach, który jest porośnięty roślinnością. Aby było to możliwe musi zostać on specjalnie wybudowany oraz musi posiadać odpowiednie warstw konstrukcyjne.

Docieplenia stropodachów to również ochrona przed wilgocią

Docieplenia stropodachówJeśli mowa o warstwach, to taki stropodach składa się z sześciu zasadniczych warstwa, a mianowicie od dołu: konstrukcji stropu, warstwy hydroizolacji, warstwy termoizolacji, warstwy zabezpieczającej, warstwy drenażu, warstwy filtrującej oraz warstwy roślinnej. Konstrukcję stropodachu wykonuje się standardowo, to znaczy jest to najczęściej płyta żelbetowa. Następnie występuje warstwa hydroizolacji, a więc warstwa, której zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed wilgocią z wnętrza obiektu. Dalej znajduje się wspominana warstwa – termoizolacja. Takie ocieplenia stropodachów w tym przypadku najczęściej wykonywanie nie jest z wełny mineralnej ale z płyt z polistyrenu ekstrudowanego.

Docieplenia stropodachów  Śląsk wykonane z tego materiału, nie tylko dobrze chronią pod względem termicznym, ale również i odpowiednio się sprawdzają w przypadki izolacji przed wilgocią. Dlatego materiał ten bardzo często wykorzystuje się również w izolacji podłogi na gruncie, czy piwnic. Styropian tego typu czyli XPS charakteryzuje się większą wytrzymałością, trwałością jak i odpornością na wodę, nawet podczas długotrwałego zanurzenia, niż tradycyjny styropian EPS. Współczynnik przewodzenia ciepła, również ma niższy, co także przemawia na jego korzyść. Wiele firm na śląsku, nie tylko w Tychach stosuje właśnie ten rodzaj ocieplenia stropodachów z warstwą zieleni na swojej powierzchni.

Nad ociepleniem stropodachu powinno wykonać się specjacją warstwę zabezpieczającą, której zadaniem będzie ochronna niższych warstw, które są istotne przed korzeniami. W tej warstwę często wykonuje się drenaż, który odpowiada za zbieranie oraz gromadzenie wody. Kolejna warstwa jest filtrująca, ale także pełni rolę drenażu. Najczęściej wykonywana jest z keramzytu lub ze żwiru. Na śląsku jedna z firm także stosuje specjalny styropian drenażowy. Ostatnia warstwa to oczywiście warstwa zielona. Najczęściej jej grubość to dziesięć centymetrów. Jednak czasem, zależnie od przeznaczenia dachu i uprawianych roślin jest grubsza.

Taki dach to świetne rozwiązanie, jednak wiadomo, koszta wykonania zielonego dachu są wyższe, a niżeli w pradziadku tradycyjnego stropodachu z przegrodą wentylowaną. Jednak, jeśli się zdecydujemy na taki dach, to efekt będzie doskonały, a my zyskamy dodatkową przestrzeń do wypoczynku oraz rekreacji.