rolka prowadząca

Prawidłowy montaż bramy, czy chociażby kabiny prysznicowej jest bardzo ważny. Konstrukcje te wydają się od siebie bardzo różne, jednak łączy je pewien element. Są to rolki prowadzące, które umożliwiają ich odpowiednie działanie. W związku z tym powinny być one dobrane odpowiednio do ciężaru, który będzie na nich spoczywał.

Rolka dobrana do bramy

rolka prowadzącaNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram, jednak najpopularniejsze są te przesuwne. Nie zajmują one wiele miejsca i nie są trudne w montażu. Zazwyczaj wykonywane są z drewna, które trzyma ze sobą konstrukcja ze stali. Jednak by działały prawidłowo potrzebują odpowiedniej długości szyny i wózka prowadzącego, dzięki któremu łatwo i z użyciem małej siły można nimi poruszać. Wszystkie te elementy powinny być zrobione z trwałego materiału, który będzie odporny na mróz, deszcz czy wysoką temperaturę i dodatkowo nie będzie podatny na uszkodzenia mechaniczne. By wszystko dobrze działało rolki, które znajdują się w wózku powinny być stalowe. Dzięki temu będą w stanie utrzymać bramę ważącą nawet pięćset kilogramów. Jednak najważniejsza z nich jest dolna rolka prowadząca. Umożliwia ona przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie całej konstrukcji. Oprócz bram przesuwnych element ten wykorzystuje są również we wcześniej wspomnianych kabinach prysznicowych. Również musi zostać dobrany odpowiednio do szyny, po której będzie się poruszać. Jednak nie musi być wykonany ze stali, ponieważ nie dźwiga takiego ciężaru.

rolka prowadzącaRolki wykorzystywane w łazience zazwyczaj są wykonywane z plastiku, który odporny jest na dużą wilgoć, która na co dzień obecna jest z łazience. Ponadto kabina prysznicowa potrzebuje tylko jednej rolki prowadzącej. Nie tak jak w przypadku bramy, gdzie zdarza się, że jest ich nawet dziewięć. Oczywiście bramy i łazienki, to nie są jedyne miejsce, w których można je zastosować. Są one wykorzystywane przy budowie maszyn, które następnie wykorzystuje się w fabrykach. W związku z tym projektowane są w taki sposób, by mogły poruszać się wszystkich po rodzajach powierzchni. Zazwyczaj są one już uszczelnione i nasmarowane, tak by można od razu je montować. Obecnie na rynku wyróżnia się rolki bieżne, nośne i popychaczy. Pierwsze z nich są typu widełkowego, a ich konstrukcja oparta jest na łożyskach kulkowych. Drugie bazują na łożyskach wałeczkowych, tak samo jak ostatnie, które są typu trzpieniowego. Największymi zaletami tych urządzeń jest ich duża trwałość oraz możliwość przenoszenia wysokich obciążeń promieniowych.

Rolki prowadzące mają wiele zastosowań. Można spotkać je w domu jak i na budowie, czy w gospodarstwie rolnym. Jednak by działały prawidłowo powinny być montowane przez fachowców, lub po konsultacji z nimi. W związku z tym przed ich kupnem warto jest zorientować się jakie ich rodzaje są dostępne na rynku.