Wentylacja z odzyskiem ciepła

W dzisiejszych czasach coraz to bardziej stawiamy na komfort i wygodę. Dlatego też bardzo często decydujemy się na montaż wentylacji w naszych domach. Ma to służyć utrzymaniu świeżego powietrza w środku całego budynku i często ochłodzenia go w upalne dni. Często ograniczamy się do prostych naściennych klimatyzatorów z wyciągiem od zewnętrznej strony budynku.

Wentylacja i oszczędność ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepłaNie są one zbyt dobre dla naszego zdrowia, często zostawiają w środku bardzo wilgotne i nasycone dwutlenkiem węgla powietrze, które jest dla nas po prostu nie zdrowie i może prowadzić do duszności i częstych zachorowań. Dlatego też tak dużo osób nie lubi klimatyzowanych pomieszczeń, gdyż ich organizmy przyjmują takie środowisko gorzej niż przeciętny człowiek, któremu to nie przeszkadza. Jest to najgorsze co możemy zrobić, bo klimatyzacja nigdy nie zastąpi wentylacji, a może bardzo pogorszyć jakość powietrza w naszych domach. Najbardziej popularna jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która nie jest zbyt wydajna. Polega ona na wybiciu w ścianach budynku kanałów, które odpowiadają za przepływ powietrza. Kanały te połączone są z pomieszczeniami w budynku i za pomocą różnicy ciśnienia zewnątrz, a w środku budynku odprowadzają zużyte, ciepłe powietrze na zewnątrz. Jest to prosty mechanizm oparty czysto na założeniach fizycznych. Jednak jego największą wadą jest to w jaki sposób dostarcza on świeże powietrze do budynku

Wentylacja z odzyskiem ciepła Eksploatuje on wszelkie szczeliny w ścianach, drzwiach, framugach i we własnych tunelach by dostarczyć świeże powietrze do domu prosto z dworu. Jednak takie powietrze jest zimne i wilgotne, przez co nie jest zbyt przyjemne. Często jest ono także zanieczyszczone jakimiś czynnikami panującymi na zewnątrz. Dlatego też w ostatnich czasach na popularności rośnie domowa wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli po prostu rekuperacja. Działa ona do pewnego stopnia podobnie co tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Korzysta ona z sieci kominów w ścianach budynku, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania są to dwa osobne tunele podłączone do rekuperatora. Jeden z tuneli odprowadza zużyte powietrze z pomieszczeń w budynku i przekazuje go do rekuperatora, gdzie odzyskiwane jest jego ciepło i następnie pozbywa się go na zewnątrz. Zgromadzone ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania powietrza zasysanego z dworu przez osobny tunel. Następnie tak przygotowane powietrze rozprowadzane jest po całym domu.

Jest to system bardziej oszczędny, gdyż nie tracimy ogrzanego wcześniej powietrza i jest ono filtrowane. A zatem nie musimy obawiać się zanieczyszczeń. Jest to także idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż filtry rekuperatora skutecznie zatrzymują pyłki, a dostarczają świeżego powietrza do pokojów. Nie ma zatem potrzeby otwierania okien w takich pomieszczeniach.