tuje w ogridzie

W obecnym czasie jednymi z częściej wybieranych do ozdoby ogrodów roślin są zdecydowanie tuje. Tego typu rośliny, oprócz swojego niezwykle atrakcyjnego wyglądu, mają również szereg innych, bardzo istotnych zalet. Warto tutaj wspomnieć na przykład o fakcie, że są roślinami niezwykle odpornymi i tym samym, bardzo prostymi w codziennej uprawie.

Zalety tych roślin w ogrodzie

tujaTuje to ten rodzaj iglaków, który zdecydowanie najczęściej można spotkać w polskich ogrodach. Wynika to z szeregu różnych zalet takich właśnie roślin, dostępnych zresztą w dwóch najczęściej występujących zresztą gatunkach – szmaragd oraz brabant. Szczególnie popularnym gatunkiem tutaj jest jednak w ostatnim czasie tuja brabant ze szkółki. Jest to odmiana rośliny nazywanej żywotnikiem zachodnim, która swoje pochodzenie ma w Holandii. Jest to odmiana tej rośliny, która jest ceniona szczególnie przez ogrodników w całej Europie. Wyróżnia się ona przede wszystkim bardzo szybkim wzrostem, oraz niezwykle dobrą tolerancją na przycinanie. Co więcej, zdatność uprawy w przypadku odmiany Brabant jest również niezwykle wysoka i można przyjąć, że roślina ta przyjmuje się w zdecydowanej większości wypadków. Maksymalna wysokość tej rośliny jest również bardzo duża i może ona dochodzić aż do 5 metrów wysokości.

tuje w ogridzieBrabant wyróżnia się także tworzoną przez tą roślinę szeroką, kolumnową koroną o niezwykle zielonych, spłaszczonych gałązkach. Kolejną zaletą tej właśnie rośliny jest duża zawartość w nich gruczołów żywicznych, które powodują, że liście tej rośliny uwalniają niezwykle przyjemny zapach. Drewno Brabantu z kolei może się pochwalić niezwykle wysoką odpornością na procesy gnilne. Na gałązkach tej odmiany tui pojawiają się wiosną zielone szyszki, które w okresie jesiennym przybierają brązową barwę. Wszystko to powoduje, że rośliny te doskonale nadają się do tworzenia z ich pomocą wyjątkowych kompozycji ogrodowych, wraz z innymi roślinami. Tuje te mogą być także z powodzeniem wykorzystywane również w roli żywopłotu. Aby osiągnąć wszystkie zalety związane z tymi roślinami, należy się upewnić że zostały posadzone na wilgotnej glebie, nie należy zapominać także o ich regularnym podlewaniu. W obecnym czasie widać stale rosnącą popularność takich roślin ogrodowych, jak na przykład popularne w ostatnim czasie tuje.

Cieszą się one tak duża popularnością, przede wszystkim za bardzo wysoki poziom ich wytrzymałości. Jednocześnie, są to rośliny, które nie wymagają zbyt dużej uwagi podczas uprawy. Należy jedynie pamiętać o dostarczaniu im regularnie odpowiednio dużych ilości wody.