fotowoltaika w lublinie

Choć jeszcze jakiś czas temu dla przeciętnej osoby „bycie samodzielnym producentem prądu” brzmiało jak mrzonki, dzisiaj jest to już możliwe. I z tego rozwiązania zaczyna się coraz częściej korzystać. O jakim rozwiązaniu mowa? O systemie fotowoltaiki. Wykorzystuje ona promienie słoneczne, które są odnawialnym źródłem energii. I to całkowicie darmowym. Nie ma mowy, aby się skończyły za naszego życia, dlatego możemy z nich z powodzeniem korzystać.

Lubelska fotowoltaika i jej montaż

fotowoltaika w lublinieZatem jeżeli uważamy, że w naszym przypadku jest to bardzo dobra opcja, warto jednak najpierw poznać zarówno zalety, jak i wady fotowoltaiki. Zestawiając je ze sobą, zobaczymy, czy instalacja fotowoltaiki przyniesie nam więcej korzyści czy strat. Zacznijmy więc od zalet. Za przykład niech posłuży fotowoltaika w Lublinie – w mieście tym bowiem coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ w ten sposób chcą zmniejszyć koszty utrzymania swoich budynków. To właśnie oszczędność jest pierwszą zaletą. Natomiast w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych – może być mowa nawet o przychodach! To możliwe gdy zdecydujemy się na system on grid, który jest podłączony do miejskiej sieci energetycznej w ten sposób, że nadmiar energii, której nie wykorzystamy do zasilania urządzeń w danym budynku, zostaje przekazany za opłatą do sieci. A więc na fotowoltaice możemy także zarabiać!

fotowoltaika w lublinieDrugą ważną kwestią jest to, iż system fotowoltaiki nie generuje żadnych zanieczyszczeń, jest więc całkowicie bezpieczny dla środowiska. Ponadto nie generuje hałasu ani drgań – właściwie nawet nie wiemy, że pracuje. Jeżeli zależy nam na spokoju, taka fotowoltaika jest dobrym wyborem. Dodatkowo lubelscy producenci zapewniają, że systemy fotowoltaiczne są niezawodne – posiadają kilkudziesięcioletnią żywotność i ich uszkodzenie jest właściwie niemożliwe, są odporne na uderzenia, jak i na czynniki atmosferyczne. Zatem tyle o zaletach. A jakie wady ma fotowoltaika w Lublinie? Jedną i podstawową – taką, że produkcja prądu zależy od warunków pogodowych! Na wiosnę i lato przypada aż 70% rocznej energii produkowanej przez system fotowoltaiki! Zimą prądu własnego będziemy mieć naprawdę mało i jeżeli nasza instalacja jest niewielka, wówczas być może będziemy musieli wspierać się kupnem prądu z sieci.

Z pewnością to duży minus, w dodatku tak naprawdę nie możemy przewidzieć, kiedy dostawa energii będzie spora, a kiedy zbyt mała. Może zdarzyć się na przykład wyjątkowo słoneczny, piękny dzień zimą lub też kilkanaście pochmurnych godzin pod rząd latem. Zalet jest jednak o wiele więcej, dlatego i tak wiele osób decyduje się na montaż fotowoltaiki w Lublinie.