Obecnie ciężko jest nam wyobrazić sobie życie bez prądu. Nawet kilkugodzinne przerwy w jego dostawie owocują przestojami w pracy, problemami w tak podstawowych kwestiach jak choćby przygotowanie posiłków czy dostanie się do własnego mieszkania – jeśli na co dzień korzystamy z windy, a mieszkamy na wysokim piętrze i mamy problemy z poruszaniem się, to brak prądu jest dla nas poważną przeszkodzą.
Agregat sprawny i wydajny
Brak prądu może też zagrozić ludzkiemu życiu, np. w szpitalach, gdzie elektryczność jest konieczna do pracy sprzętu medycznego. W miejscach takich jak szpitale, komisariaty policji czy budynki straży pożarnej obowiązkowym elementem wyposażenia są agregaty prądotwórcze. Są one też konieczne w pracy wielu zakładów przemysłowych czy firm budowlanych i na ich posiadanie decyduje się coraz więcej osób prywatnych, z różnych powodów. Gwałtowne ulewy i wichury, które w ostatnich latach pojawiały się w Polsce, mają swój wpływ na to, jak wiele osób zaczyna interesować się zakupem agregatu, ponieważ w licznych miejscowościach prądu brakowało przez kilka dni. W poszukiwaniu agregatu natrafimy na bogatą ofertę producentów, którzy dostosowują swoje produkty, ich moc i wydajność do różnych zastosowań. Do wyboru są agregaty benzynowe, z silnikiem Diesla i na gaz ziemny.
Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych, gdzie korzystamy z nich bardzo rzadko, ponieważ są mniej trwałe i pochłaniają więcej paliwa niż agregaty na olej napędowy. Z kolei agregaty na gaz ziemny najlepiej sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Istnieje też podział na agregaty mobilne – dobre w domach, na budowie – oraz stacjonarne, do zakładów produkcyjnych i przetwórczych czy szpitali. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla, który posiada wysoką sprawność i niskie spalanie w połączeniu z wysokim sprężaniem. Takie agregaty są bardzo solidne i w niewielkim stopniu narażone na awarie, co wynika już z samej ich konstrukcji. Chociaż samo odpalenie agregatu z silnikiem Diesla może budzić pewne obawy zimą, to producenci rozwiązali ten problem poprzez montaż specjalnych grzałek. Pozwalają one ogrzać mieszankę do odpowiedniego poziomu, tak aby odpalenie silnika nie było problemem.
Takie agregaty mogą pracować przez wiele godzin bez groźby przeciążenia, w zależności od modelu czas pracy autonomicznej to od kilkunastu do ponad dwudziestu godzin. Jest to z reguły czas wystarczający na usunięcie nawet poważnych problemów czy dokonanie większych napraw. Po okołu 200 godzinach pracy należy dokonać przeglądu agregatu, aby sprawdzić, czy nie doszło do nadmiernego zużycia lub drobnej usterki.