Utrzymywanie powietrza pod określonym wysokim ciśnieniem jest niezbędne w pneumatyce, zasilaniu niektórych narzędzi, jak i w układach magazynujących energię. Jeżeli więc podczas pracy naszego zakładu przemysłowego musimy wykorzystywać sprężony gaz, z pewnością warto rozejrzeć się za wysokiej klasy zbiornikiem na powietrze.

Zbiornik odporny na korozję

zbiornik powietrzaWśród wyrobów oferowanych przez doświadczonych producentów znajdują się zbiorniki na powietrze poziome oraz pionowe. W obu przypadkach czynnikiem roboczym może być także czysty azot. Zbiorniki powinny być wykonane z wysokiej jakości stali węglowej – zapewni im ona trwałość i wytrzymałość, dzięki czemu jeden zbiornik na powietrze będzie mógł być eksploatowany przez długi czas. Zbiorniki są przystosowane do pracy w temperaturze od -10 st. C do 100 st. C, dlatego też zimą nie powinny znajdować się na zewnątrz budynku. Sam zbiornik na powietrze to jednak nie wszystko – wymagany jest także odpowiedni osprzęt. Wśród niezbędnych akcesoriów możemy wymienić manometry, które pozwolą na pomiar ciśnienia wewnątrz zbiornika; spusty kondensatu (wśród popularnych rozwiązań znajdują się między innymi spusty sterowane pneumatycznie), zawory bezpieczeństwa oraz kurki manometryczne.

zbiornik powietrzaZ takim wyposażeniem zbiornik na powietrze nadaje się do użytku. Zazwyczaj podstawowe ciśnienie w zbiorniku wynosi 11 bar, choć niektórzy producenci oferują też zbiorniki 16 bar. W zależności od potrzeb, wybrać możemy zbiornik o pojemności 200, 500, 800 czy 1000 litrów. Dzięki tego typu zbiornikom możliwe jest magazynowanie powietrza i zapewnienie stałego ciśnienia w instalacjach pneumatycznych. Zbiornik na powietrze to odporny na korozję płaszcz z zaworami i króćcami oraz dwa dna elipsoidalne lub koszykowe. Może być zainstalowany na przykład w sprężarkowni lub pomieszczeniu znajdującym się w jej sąsiedztwie – w ten sposób będzie utrzymywał odpowiednie ciśnienie w sprężarce. Dzięki temu unikniemy wyłączania się sprężarki w chwili, gdy ciśnienie w sieci nie pozwala na pracę. Jednocześnie zbiornik schładza sprężone powietrze, jak i tłumi pulsacje powietrza podczas działania sprężarki. Nierzadko w sieciach sprężonego powietrza wykorzystuje się zbiorniki pomocnicze – ich zadaniem jest jedynie minimalizacja spadku ciśnienia.

Wybierając zbiornik na powietrze, warto kierować się tym, czy posiada on certyfikat Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego. Zbiornik powinien być wyprodukowany zgodnie z odpowiednimi technicznymi dyrektywami – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zbiornik nadaje się do użytku.