szafa przesuwna

Dobrej jakości i prawidłowo zaprojektowana przesuwna szafa idealnie nadaje się do pomieszczeń o małym metrażu. Można ja ustawić w przedpokoju, salonie, sypialni lub w pokoju dziecka. Pomieści nie tylko ubrania, ale często również przedmioty codziennego użytku, choćby żelazko lub deskę do prasowania.

Szafy przesuwne są pojemne

szafa przesuwnaNa co zatem zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak powinna być wyposażona szafa z przesuwanymi drzwiami? Odpowiednia szafa przesuwna powinna być pojemna i na tyle głęboka, że pomieści cała garderobę. Takie zresztą jest jej założenie: jeden mebel wystarczy, by ułożyć w nim ubrania. To pozwala zagospodarować przestrzeń, co w przypadku mieszkań o małym metrażu jest bardzo pożądane. W sypialni i pokojach dzieci tego rodzaju szafy powinny mieć jak największą ilość półek (najlepiej różnej wysokości). Przyda się też cześć z drążkiem, na którym istnieje możliwość powieszenia ubrań: sukienek, spódnic i koszul, ale też kurtek. Drążek powinien znajdować się na wysokości 150-170 cm. W szafie przesuwnej warto też rozważyć ułożenie organizerów oraz rozmieszczenie wieszaków na torebki i apaszki. Bardzo ułatwiają one przechowywanie apaszek, skarpet, bielizny oraz czapek i szalików. Jeśli kupiony przez nas mebel posiada szuflady, warto dokupić do nich specjalne wkłady. Szafa przesuwna może też pełnić rolę schowka gospodarczego.

szafa przesuwnaTak użytkowana bywa najczęściej zlokalizowana w przedpokoju. Można tam przechowywać odkurzacz, deskę do prasowania, żelazko czy składaną suszarkę na pranie. Fronty szaf przesuwnych wykonuje się najczęściej z płyty wiórowej laminowanej obustronnie. Godne rozważenia jest zamontowanie rozwiązań, które umożliwiają tłumienie dźwięków przy przesuwaniu drzwi. Profile i tory muszą być również zabezpieczone przed korozją. Nie bez znaczenia są też fronty. To one bowiem pełnią funkcję reprezentacyjną. Muszą być zatem dobrze wykonane, ale też ładne. Często wykorzystywanym rozwiązaniem, zwłaszcza w sypialniach, są fronty z lustrem. Nie tylko bardzo estetycznie wyglądają i są łatwe w utrzymaniu czystości, ale też optycznie powiększają pomieszczenie. Z kolei do pokoi dziecięcych najchętniej rodzice decydują się na zakup szafy, na froncie której znajduje się fototapeta lub naklejka. Co ważne, wielu producentów umożliwia demontaż fototapety po jakimś czasie i nałożenie na jej miejsce nowej.

W mieszkaniach, gdzie miejsca jest niewiele, liczy się każdy metr. Nie ma w nich miejsca na masywne meblościanki czy szafy z tradycyjnie otwieranymi drzwiami. Odpowiednie zaś są szafy przesuwne, które można umieścić we wnęce lub ustawić w takim miejscu, gdzie nie będą przeszkadzać. Pomieszczą wiele, nie tylko ubrania, a co ważne – bardzo dobrze się prezentują.