własna elektrownia wiatrowa

Nowości technologiczne to coś co interesuje wielu z nas. Chcemy mieć najnowsze rozwiązania, żeby żyć wygodniej, przyjemniej, łatwiej wykonywać wiele czynności. Większość takich nowości jest jednak tylko rozrywkowa.

Własna elektrownia wiatrowa na działce

własna elektrownia wiatrowaMamy jeszcze bardziej płaskie telewizory, jeszcze szybsze łącze internetowe, czy jeszcze wygodniejsze samochody. Dzięki nim nasze życie staje się łatwiejsze, jednak nic poza tym. Są jednak takie rozwiązania, które są nie tylko dobre dla nas, ale również dla środowiska. Jednym z nich jest niewątpliwe własna elektrownia słoneczna lub wiatrowa. Dzięki nim możemy obniżyć swoje rachunki za prąd i ogrzewanie (jeśli mamy na przykład pompę ciepła czy inne ogrzewanie wykorzystujące prąd). Kto by nie chciał zaoszczędzić? Nawet wysokie koszty wybudowania takiej małej elektrowni nie sprawiają, że traci ono na popularności. Wręcz przeciwnie, dotacje unijne i dofinansowania urzędowe sprawiły, że coraz więcej osób instaluje panele słoneczne na dachach swoich domów. To najpopularniejszy sposób, ponieważ dach jest naturalnie nachylony pod odpowiednim kątem, więc nie trzeba nam żadnych podpórek i wsporników. Jeśli nie ma innej możliwości instalacji na dachu to można ustawiać panele fotowoltaiczne na takich wsparciach na naszej działce.

własna elektrownia wiatrowaWtedy jednak będą nam zajmowały miejsce i nie będzie to tak wygodne rozwiązanie, jak panele na dachu. Taka jest właśnie trwała własna elektrownia wiatrowa. Wiatrak stawiany jest na działce w odpowiedniej odległości od domu, wysokich drzew czy słupów energetycznych, żeby ramiona wiatraka mogły spokojnie się poruszać i produkować energię. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o takich przydomowych elektrowniach? Do tej pory dowiedzieliśmy się, że jest to rozwiązanie na które możemy dostać dofinansowanie, dzięki niemu obniżymy rachunki za energię elektryczną i mamy dwa sposoby montowania paneli słonecznych (na dachu lub na podwórku). Warto tez zaznaczyć kwestie ekologiczne. Nie można w końcu mówić o panelach słonecznych czy elektrownia światowych bez wspominania o odnawialnych źródłach energii. Produkcja prądu przy użyciu siły wiatru czy promieniu słonecznych jest przyjazna dla środowiska, bo nie wytwarzają się żadne niepotrzebne i szkodliwe substancje.

Zatem jak było to wspominane nie tylko my zyskujemy na takich elektrowniach, ale również zyskuje przyroda wokół nas. Podsumowując, fotowoltaika czy własne elektrownie wiatrowe to bardzo korzystne po wieloma względami rozwiązania w kwestii produkowania energii elektrycznej. Warto jest się z nim zapoznać.