nasady kominowe

Szacuje się, że w Polsce wciąż funkcjonuje blisko 4,4 mln pieców na węgiel. Liczba kotłów gazowych jest dziesięciokrotnie mniejsza, chociaż z biegiem czasu te proporcje się zmieniają. Wspólną cechą obu źródeł ciepła jest wytwarzanie szkodliwych dla zdrowia i agresywnych chemicznie spalin.

Do ich odprowadzania służą kominy, których budowa jest ściśle uregulowana przez prawo

systemy kominoweDotyczy to takich aspektów jak wysokość komina, wymiar pomieszczenia czy rodzaj wkładu. Systemy kominowe odpowiadają za bezpieczeństwo podczas ogrzewania. Każdy przewód kominowy należy wyprowadzić ponad dach w taki sposób, żeby ciąg nie został zakłócony. Dokładny sposób określa norma PN 10425. Komin z zewnątrz posiada murowaną strukturę, ale w środku powinien znaleźć się wkład wykonany z wytrzymałych materiałów. W połączeniu z nowoczesnymi kotłami grzewczymi należy stosować wyłącznie kominy, które posiadają wkłady. Wynika to z niższej temperatury spalin, co powoduje mniejsze nagrzanie przewodu kominowego i większe ryzyko powstania zatoru. Pojawia się także kondensat w postaci kwasu siarkowego. Wkład kominowy należy zamontować we wnętrzu komina murowanego. Może zająć się tym uprawniony kominiarz.

nasady kominoweWkład kominowy można zastosować w nowym lub remontowanym kominie. Obecnie wkłady kominowe w Bielsku oferowane są przez wyspecjalizowane firmy sprzedające urządzenia grzewcze. Zastosowanie wkładu kominowego pozwana na dopasowanie starego komina, dotychczas obsługującego piec na węgiel, do standardów wymaganych do podłączenia kotła gazowego. Głównym zadaniem wkładu kominowego jest ochrona murowanego komina przed wsiąkaniem kwasu siarkowego i niszczeniem. Wkład kominowy rozgrzewa się znacznie szybciej, co sprawia, że kondensat nie osadza się na jego ściankach. Do produkcji wkładów kominowych wykorzystuje się wysokogatunkową stal lub ceramikę. W drugim przypadku wkłady są uniwersalne dla wszystkich rodzajów kotłów. Głównym czynnikiem decydującym o rodzaju stalowego wkładu kominowego jest temperatura spalin. W przypadku kotłów gazowych i olejowych spaliny nie są szczególnie gorące, dlatego wystarczy użyć wkładu niskotemperaturowego.

Stal kwasoodporna przystosowana jest do wytrzymywania temperatur powyżej 200 stopni Celsjusza. Wkłady wysokotemperaturowe są przewidziane do kontaktu ze spalinami, których temperatura może wynosić nawet 600 stopni Celsjusza. Są to kominy, które obsługują kotły na drewno, węgiel lub biomasę. Do ich produkcji używa się stali odpornej na działanie wysokich temperatur oraz kwasu, a także ceramiki.