pielęgnacja ogrodów

Na wiosnę przyroda budzi się do życia, a wszyscy ogrodnicy mają pełne ręce roboty, ponieważ to najlepszy czas na pielęgnację ogrodów. Trzeba zająć się nie tylko roślinnością, ale także oczkami wodnymi, tarasami, altanami. Najlepiej zabrać się do tego już w okolicach marca, żeby zdążyć przed kwitnieniem roślin, choć niektóre rośliny sadzi się najpierw do donic, by potem je wsadzić do gruntu.

Pielęgnacja drzew i krzewów

pielęgnacja ogrodówJeśli chodzi o trawnik to kiedy miną przymrozki a gleba będzie lekko wilgotna to można zabrać się za wertykulację. Przy użyciu specjalnego sprzętu gleba jest spulchniana, a przy okazji urządzenie także kosi trawę. Takie ,,przekopanie” ziemi pozwala na usunięcie mchu, grzybów i chwastów z trawnika i poprawia jego kondycję. Wertykulacja pozwala także na lepsze wchłanianie wody przez glebę. Drugą rzeczą jaką trzeba wykonać jest przygotowanie ogródka do nowych zasadzeń. Wiosna to świetny czas na nawożenie gleby. Można do tego używać nawozów naturalnych, takich jak obornik, jak również sztucznych mieszanek zawierających mikroelementy niezbędne do wzrostu rośliny. Nawóz należy rozsypać równomiernie na ziemi, a następnie przekopać cały ogródek i podlać go obficie wodą, by składniki odżywcze mogły wniknąć w glebę. Warto zaznaczyć, że inny nawóz potrzebny jest do kwiatów, inny do iglaków, czy do ogródka warzywnego.

pielęgnacja ogrodówPielęgnacja ogrodów to także przycinanie drzew i krzewów. Wszystkie trzeba ścinać przez kwitnieniem, w przeciwnym razie z uszkodzonych gałęzi będzie się sączył sok drzewny. Można ścięte gałęzie zabezpieczyć maścią ogrodniczą, nie mniej jednak przycinanie kwitnących drzew prowadzi do ich osłabienia. Krzewy najlepiej jest przycinać nisko, tak by je zagęścić od podstawy. Przy drzewach konary wyrastające nisko na pniu się ucina, tak by drzewo rosło w górę, a następnie kształtuje się koronę. Kolejna rzecz ważna do zrobienia w ogrodzie na wiosnę to uporządkowanie oczka wodnego. Trzeba z niego wyłowić wszelkie liście i zanieczyszczenia, warto jest wcześnie uruchomić filtr wodny. Co do tarasów czy altan ogrodowych na wiosnę można odświeżyć ich wygląd poprzez bejcowanie lub lakierowanie, po uprzednim oczyszczeniu. Wiosna w ogrodzie to na pewno pracowity czas dla każdego ogrodnika.

Zawsze trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby z roślinami obchodzić się delikatnie, a pielęgnację dostosowywać do konkretnych gatunków oraz pamiętać o kalendarzu kwitnienia drzew i krzewów. To zajmuje sporo czasu, jednak nie ma innego rozwiązania jeśli chcemy się cieszyć przepięknym i zadbanym ogrodem.