W ostatnim czasie wyróżnić należy wiele różnych rodzajów silosów. Wykorzystywane są one przede wszystkim na gospodarstwach rolnych dla bardziej wygodnego przechowywania nawet dużych ilości zboża. Szczególną kategorią takich właśnie zbiorników wydają się być te płaskodenne. Te są wykorzystywane przede wszystkim w czasie konieczności przechowywania kukurydzy, roślin strączkowych, zbóż, nasion, ale także i granulatów.
Silosy płaskodenne – do czego?
Dostępne są obecnie w wielu różnych wersjach, pomiędzy którymi występują spore różnice przede wszystkim biorąc pod uwagę ich pojemność. Wynosić może ona w większości przypadków od 380 ton do nawet 10 000 ton. Tym samym mogą się one doskonale sprawdzać niezależnie od rozmiarów gospodarstwa oraz ilości produkowanego przez niego zboża. Wyróżnikiem takich właśnie silosów okazuje się fakt konieczności ręcznego ich opróżniania. Ewentualnie w tym właśnie celu zastosować należy dedykowany osprzęt. Cech, które wyróżniają silosy płaskodenne na tle wszystkich innych jest obecnie bardzo dużo. Zaliczyć do nich należy z pewnością bardzo duże gabaryty pozwalające na przechowywanie ogromnych ilości zboża. Wyróżnikiem jest też stosunkowo ograniczona powierzchnia perforowana podłogi takiego zbiornika.
Połączone jest to wszystko z optymalnym napowietrzaniem sprawdzającym się nawet w czasie długotrwałego przechowywania płodów rolnych. Jak się bowiem okazuje metalowe silosy zbożowe płaskodenne mogą być wyposażone w szereg różnych systemów znacznie ułatwiających w praktyce ich wykorzystywanie. Chodzi tutaj na przykład o dedykowany system wentylacyjny bądź też grawitacyjny. Oprócz tego są one coraz częściej wyposażone na przykład w dedykowane czujniki poziomu produktu w nich, ale także i w systemy monitoringu temperatury. Wyposażenie w ogromnej mierze zależne jest od wyboru konkretnego modelu takiego zbiornika. Jednocześnie silosy płaskodenne pozostają jednymi z bardziej ekonomicznych rozwiązań. Doskonale sprawdzać się one będą stosowane na tych gospodarstwach, gdzie rotacja zboża jest stosunkowo ograniczona. Już od pewnego momentu coraz częściej stosowanym rozwiązaniem na wielu gospodarstwach rolnych okazują się być silosy.
W obecnym czasie są one dostępne w wielu często bardzo zróżnicowanych wersjach. Tym samym ich dobranie do własnych oczekiwań oraz wydajności danego gospodarstwa staje się znacznie uproszczone. W wielu różnych przypadkach tym ich rodzajem, po który sięga się szczególnie często są silosy płaskodenne. Będą one dobrym wyborem przede wszystkim tam, gdzie rotacja zboża będzie ograniczona.