poliwęglan

Rozwój budownictwa wiąże się z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań, które ze względu na swoje zalety wypierają rozwiązania tradycyjne. Chodzi tu między innymi o wprowadzanie nowych materiałów, mających stanowić alternatywę dla tych, które znane są już od setek lat. Na przykład można tutaj wspomnieć o poliwęglanie, czyli polimerowym tworzywie sztucznym, które uważa się za nowoczesny zamiennik szkła. Czym ten materiał zasłużył sobie na takie określenie?

Zalety płyt z poliwęglanu litego?

poliwęglan lityPo pierwsze, charakteryzuje się podobną przezroczystością co szkło. Dzięki temu można liczyć na niemal identyczne parametry przepuszczalności światła dziennego. Również możliwość stosowania materiału w skrajnych temperaturach jest podobna. Ale przewagę nad szkłem ma poliwęglan pod tym względem, że jest dwukrotnie lżejszy, dlatego zyskuje się tutaj łatwość i szybkość montażu. Według producentów to też materiał, który cechuje się lepszymi parametrami mechanicznymi niż szkło! Odporność na uszkodzenia jest podobno nawet 25-krotnie większa. Ponadto koniecznie należy wspomnieć o tym, że płyty z poliwęglanu litego są przed sprzedażą zabezpieczane za pomocą warstwy anty UV i nie przepuszczają promieni ultrafioletowych, więc w pomieszczeniach nie dojdzie do blaknięcia i odbarwiania mebli oraz innych wrażliwych na słońce przedmiotów.

poliwęglanWarto wskazać także na to, że producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór płyt poliwęglanowych. Oprócz klasycznych modeli, w ofertach dostępne są też modele specjalne, o nieco zmodyfikowanych właściwościach. Na przykład możemy zażyczyć sobie poliwęglan lity przeciwodblaskowy czy taki, który posiada podwyższoną twardość. Również dostępne są płyty z poliwęglanu dopuszczonego do kontaktu z żywnością. To daje nam wiele możliwości zastosowania płyt. Ale z pewnością dla klientów ważne są nie tylko parametry, ale także cena. Na szczęście jeśli chodzi o poliwęglan lity – cena płyty nie będzie zaporowa. Obecnie możemy liczyć na szeroki zakres cen, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś, co spełnia jego oczekiwania pod względem cenowym. Z pewnością nie musimy martwić się o to, że nasz portfel szybko się opróżni.

Właściwie w dzisiejszych czasach nie ma mowy o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych bez wykorzystania płyt poliwęglanowych. Sprawdzają się one zarówno jako witryny sklepowe, jak i ekrany akustyczne kolo ruchliwych ulic. Mogą stanowić szklenie okien i drzwi, całe konstrukcje dachów obiektów przemysłowych, a także szyldy reklamowe. Z pewnością jest to materiał, który przez długi czas nie znajdzie godnego dla siebie przeciwnika.