projektowanie wnętrz

Właściwa organizacja przestrzeni w mieszkaniu łączy estetykę z funkcjonalnością tak, by przebywanie w pomieszczeniu pozwalało na odpowiedni relaks i odprężenie. Nowoczesne wnętrza raczej odrzucają przepych i bogato zdobione elementy na rzecz minimalistycznych form i geometrycznych kształtów.

Jak zaprojektować wymarzone wnętrze?

architekt wnętrzTaka oszczędność nie oznacza wcale, że nasze mieszkanie musi pozostać chłodne i surowe. Chodzi raczej o zachowanie porządku, symetrii oraz funkcjonalności, bowiem im mniej wymyślnych, skomplikowanych struktur i kształtów, tym mniej sprzątania i więcej czasu dla siebie. Współczesne projektowanie wnętrz zakłada unikanie przytłaczających wzorów i kolorów w dużych ilościach na rzecz kilku niewielkich, wyróżniających się elementów, które dodają wnętrzu niepowtarzalności i osobistego, indywidualnego charakteru. Takie zachowanie prostoty sprzyja odpoczynkowi i pozwala na relaks z dala od ulicznego zgiełku i nadmiaru barw. Kolory w nowoczesnych projektach to ponadczasowa biel, czerń i szarość, gdzieniegdzie przełamana bardziej wyrazistymi elementami na przykład w postaci fioletowego grzejnika czy turkusowego fotela. Stonowane tło sprawia, że takie nieoczywiste elementy nie przytłaczają nas z dłuższej perspektywie czasu i nie zaburzają poczucia harmonii i ładu w pomieszczeniu.

projektowanie wnętrzDoskonałym rozwiązaniem stosowanym we współczesnych projektach jest zabawa oświetleniem. Wciąż rozwijająca się technologia i projekty domów „smart” pozwalają nam wręcz na zaprogramowanie intensywności światła, która dzieli nam czas na ten przeznaczony na pracę oraz na odpoczynek i relaks. Niezwykle modne w aktualnych projektach jest również otwarcie przestrzeni i łączenie powierzchni kuchni z salonem czy sypialni z łazienką. Wszędzie tam, gdzie ściana w określonych porach dnia mogłaby nie istnieć, dobrym pomysłem jest zastosowanie ukrytych w murze drzwi przesuwnych czy skrzydeł, które znikają wtedy, kiedy nie są nam potrzebne. W ostatecznym wykończeniu wnętrz można także zauważyć wpływ trendu ekologicznego, które wprowadza duże ilości drewna i motywów botanicznych w postaci zielonych plakatów przedstawiających liście egzotycznych roślin.

Takie aranżacje mają wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, a także kierować nas na właściwe tory, ograniczając typowo konsumpcyjne zachowania mieszkańców danej przestrzeni. Nowoczesne wnętrze łączy minimalizm z funkcjonalnością. Zachowanie oszczędności w kolorach czy deseniach w połączeniu z otwartością pomieszczeń pozwala stworzyć swój azyl, w którym z łatwością zrelaksujemy się po ciężkim, zabieganym dniu.

Więcej informacji na stronie: https://www.patrykkowalski.eu/