Trawertyn to porowata skała osadowa, swoim rysunkiem przypominająca marmur i alabaster. Cechują go piękne, ciepłe kolory: czerwienie, brązy, żółcie. Można go stosować na podłogi i ściany wewnętrzne.

Surowy trawertyn posiada otwarte pory, do których łatwo wnikają zabrudzenia, powodujące późniejsze przebarwienia. Jest również podatny na plamy z tłuszczu oraz na kwaśne i zasadowe roztwory. Z tego powodu lepiej wybierać trawertyn wypełniony i lakierowany, zabezpieczony przed brudem i innymi rzeczami.
Tak przygotowany trawertyn jest również znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Do mycia wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną obojętnego detergentu, ale w przypadku plam z tłuszczu może być konieczny rozpuszczalnik na bazie acetonu – sprawdzi się tu np. zwykły zmywacz do paznokci.

Trawertyn polerowany na wysoki połysk znakomicie pasuje do wnętrz reprezentacyjnych, a w innych miejscach świetnie sprawdzi się trawertyn polerowany na mat. Ze względu na swoją odporność na ścieranie trawertyn można stosować m. in. w korytarzach czy kuchniach.

naturalny trawertyn

naturalny trawertyn

Grafiki przedstawiają złoża trawertynu w Mammoth
Hot Springs w Parku Yellowstone w USA