szklane balustrady

Od wielu lat przedmioty wykonane ze szkła goszczą w wielu domach, jak i stanowią nie tylko dodatki lecz również drzwi lub balustrady. Balustrady ze szkła od zawsze wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań architektonicznych.

Szklane balustrady są odporne na uszkodzenia

szklane balustradySzkło z reguły nie pełni jednak bezpośrednio funkcji konstrukcyjnej, a jedynie stanowi wypełnienie pomiędzy stalowymi bądź drewnianymi ramami, słupkami. Szklane wypełnienia mogą być mocowane zarówno do przodu, jak również do tyłu słupków lub ramy balustrady. Szkło, które przytwierdzane jest do konstrukcji za pomocą łączników, może być również mocowane na zaciski. Uchwyty służące do mocowania szkła zazwyczaj są przykręcane w sposób bezpośredni do słupków. Jednakże coraz częściej w sklepach spotyka się balustrady cało-kształtne, nie podzielone na segmenty. Szkło przejmuje obciążenie związane z użytkowaniem balustrady, dlatego musi być ono dodatkowo wzmacniane. Dzięki licznej gamie akcesoriów, dostępne systemy mocowań umożliwiają nam wykonanie oryginalnej balustrady. Balustrady jednak nie są wykonywane ze zwyczajnego szkła, które po uszkodzeniu lub rozbiciu nie rozpadną się na ostre, małe elementy. Powinny być one wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości oraz odporności na wszelkie uderzenia, takiego, które rozbija się na nieostre i nie zagrażające życiu lub zdrowiu elementy.

szklane balustradyWymagania te spełniają jedynie szkła hartowane oraz te laminowane folią. Szklane balustrady na balkon z Krakowa cechują się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, porównując je do zwykłego szkła typu float. Balustrada szklana nie musi być jednak przeźroczysta, dzięki foli zastosowanej pomiędzy taflami można zabarwiać szkło na dowolne kolory, a także drukować na nich grafiku lub elementy reklamowe, a nawet umieszczać tam diody ledowe. Istnieją również szkła z powłoką samoczyszczącą. Zabrudzenia pochodzenia organicznego w reakcji z promieniami słonecznymi, UV samoczynnie się rozkładając, nie pozostawiając na powierzchni szyby lub balustrady widocznych zabrudzeń. Woda również nie osadza się na powierzchni szkła, tylko swobodnie spływa, wraz z zanieczyszczeniami, na nim zawartymi. Szklane elementy są niezwykle nowoczesne, jak również estetyczne, doskonale sprawdzają się w nowo wybudowanych budynkach, jak i na osiedlach oraz prywatnych posesjach.

Oprócz balustrad balkonowych, szklane zabezpieczenia stosuje się również przy schodach oraz na klatkach schodowych. Ciekawą alternatywą dla balustrad wykonanych z dużych tafli szklanych są te wykonane ze szkła profilowanego, ponieważ są równie trwałe oraz zapewniają wysokiej klasy design.