Święta to okres, w którym szczególnie zależy nam, aby nasze mieszkania lśniły. Jednym z elementów przedświątecznych porządków jest więc czyszczenie mebli. O ile drewno i inne twarde materiały bardzo łatwo umyć, dzięki czemu prezentują się nienagannie, to obicia stanowią już prawdziwy problem. Trudno jednak je pominąć, ponieważ przy codziennym użytkowaniu łatwo zbierają kurz i brud.

Czyszczenie tapicerki meblowej domowymi sposobami należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby nie przemoczyć materiału i wypełnienia (ścierki i gąbki powinny być lekko wilgotne, a gdy to możliwe, najlepiej nakładać samą pianę), a także nie odbarwić materiału zbyt agresywnym  środkiem. Na rynku dostępne są różne środki do prania tapicerki i dywanów, które z powodzeniem można zastosować do wielu materiałów, jeśli jednak wolimy zdać się na to, co posiadamy w domu, rozwiązaniem będzie kwasek cytrynowy i alkohol do wywabiania starych plam. Do ogólnego prania nada się woda z płynem do naczyń lub proszek do prania dywanów na sucho. Aksamit i welur można czyścić wodą z dodatkiem amoniaku, a delikatne materiały, takie jak jedwab, najlepiej jest posypać sproszkowanym kłączem mydlnicy lekarskiej. Zamsz najlepiej jest oddać do czyszczenia chemicznego, a skórę i materiały skóropodobne można czyścić delikatnym środkiem (płynem do naczyń lub specjalnymi środkami do skóry, nigdy mydłem), a następnie zakonserwować np. olejem lnianym.
Podstawą przed rozpoczęciem pracy jest dokładne odkurzenie mebla i usunięcie kurzu.

Domowe sposoby pozwalają na usunięcie jedynie części brudu, często wcierają go głębiej. Dokładne czyszczenie, bez ryzyka uszkodzenia materiałów lub powstania zacieków zapewnia jedynie oddanie mebli w ręce profesjonalistów. Takie regularne czyszczenie tapicerki (1-2 razy do roku) pozwoli długo cieszyć się znakomitym wyglądem mebli, które będą nie tylko czyste, ale również pozbawione nieprzyjemnych zapachów, które przenikają je w trakcie użytkowania, np. z powodu zwierząt lub dymu papierosowego.

fotel i pufa

kanapa  krzesła