Maszyny wytrzymałościowe są niezbędne dla oceny parametrów technicznych danego obiektu metalowego. Każda taka maszyna posiada cylinder z tłokiem i tłoczyskiem, którego zadaniem jest obciążenie przedmiotu poddawanego badaniu odpowiednim, zaprogramowanym wcześniej ciężarem uzyskiwanym za pomocą odpowiedniej różnicy ciśnień i objętości oleju.
Elementy składające się na maszynę wytrzymałościową
Dzięki układowi sterującemu możliwe jest sterowanie siłownikiem, dzięki czemu całość stanowi samodzielne stanowisko do badań. To rozwiązanie mechaniczne, jednak obecnie na rynku dostępna jest także maszyna wytrzymałościowa cyfrowa – w odróżnieniu od poprzedniego rodzaju maszyny, ta jest sterowana poprzez komputer – z niego sygnał sterujący przekazywany jest do silnika elektrycznego. Niestety, w odróżnieniu od maszyn hydraulicznych, te cyfrowe odznaczają się mniejszym zakresem maksymalnego obciążenia, a także słabszymi własnościami dynamicznymi. Najlepiej więc wykorzystywać je jedynie do pracy statycznej. W przypadku badań zmęczeniowych lub symulacji, lepiej wybrać maszynę hydrauliczną. Z pewnością dobór odpowiedniej maszyny jest sprawą skomplikowaną, dlatego tymi kwestiami powinien zajmować się jedynie doświadczony inżynier – każda firma przemysłowa powinna zatrudnić taką osobę z wysokimi kwalifikacjami, dzięki której będzie można przeprowadzać właściwe badania wytrzymałościowe. Każda maszyna odznacza się bowiem specyficzną dla siebie budową. O budowie ogólnej już wspomnieliśmy, przyjrzyjmy się więc szczegółowej konstrukcji urządzenia.
Możemy wziąć na tapet na przykład maszynę wytrzymałościową do badań zmęczeniowych na skręcanie i zginanie. Dzięki specjalnej dwukolumnowej ramy wytrzymałościowej, maszyna taka jest odpowiednio przystosowana do wykonywania testów dynamicznych. Napęd elektryczny umożliwia zmianę pozycji belki pomiarowej. Spora przestrzeń testowa zapewnia możliwość badań na przedmiotach sporych gabarytów. Do niezbędnego wyposażenia należy także stolik montażowy z rowkami oraz przycisk awaryjnego zatrzymania systemu, który jest konieczny ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o zastosowany w takiej maszynie zespół siłowników, najczęściej posiadają one bezpośredni napęd elektryczny, dzięki czemu nie istnieje konieczność stosowania zasilacza hydraulicznego. Siłowniki występują w liczbie dwóch – jeden służy do obsługi obciążeń liniowych, drugi zaś – skrętnych. Oprócz kompletu siłowników, maszyna wytrzymałościowa posiada także głowicę pomiarową siły, której zadaniem jest dokładne mierzenie obciążeń osiowo-skrętnych.
Kolejne podstawowe elementy urządzenia to elektronika sterująco-pomiarowa, a także komora temperaturowa, ekstensometr mechaniczny oraz uchwyty i tarcze do testów zginania czy ściskania. Całość działa dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu.