domy drewniane

Budownictwo jednorodzinne od blisko dwudziestu lat na terenie Polski charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, choć należy zaznaczyć, że ten rodzaj budownictwa tak w Polsce jak i w innych krajach Europy nadal postrzegany jest jako pewna oznaka luksusu. Nie mniej duży przyrost tego typy obiektów architektonicznych wpływa na krajobraz poselskich miast i wsi.

Domy drewniane inne popularne dzisiaj

domy drewnianeW związku z czym należałoby się bliżej zapoznać z dominującymi obecnie tendencjami budowlanymi. W zachodniej Europie w tym także w Polsce wiele się mówi o budownictwie energooszczędnym i ekologicznym, jednak praktyka budowlana pokazuje, że Polsce tego typu obiektu powstają stosunkowo rzadko. Wynika o gównie z faktu, że nadal tego typu inwestycje są droższe niż klasyczne domy. W związku z czym nadal najpopularniejszym rodzajem zabudowy, są tradycyjne domu murowane. Nie mniej w obecnym krajobrazie polskim można także odnotować inne rodzaje obiektów architektonicznych. Coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane. Ten rodzaj budownictwa szerzy się zwłaszcza na terenach górskich,między innymi na śląsku i na południowych obszarach małopolski. Fakt, że na południu coraz częściej buduje się drewniane domu, w dużej mierze wynika ze względów turystycznych, jak i z faktu, że ten rodzaj budownictwa najbardziej odpowiada tamtejszemu krajobrazowi. Rosnąca popularność domów drewnianych sprawia, że taki model budowlany zaczyna przenikać na inne tereny, choć nadal tyczy się to głównie ośrodków turystycznych. Mówiąc o domach drewnianych należałoby by wspomnieć o domach kanadyjskich, choć w Polsce nie należą one do zbyt popularnych, może się to na przestrzeni najbliższych lat zmienić. Domy kanadyjskie to domy wykonane z drewnianego szkieletu, których szczególna zaletą jest krótki czas budowy. domy drewnianeCzynnik niezwykle istotny dla osób poszerzając swoją ofertę turystyczną, jak i dla indywidualnych inwestorów dla których czas jest najważniejsza kwestią. Same domy kanadyjskie jako, że wykonane zostały z drewna cechują się niskimi kosztami eksploatacji, jednak koszt ich utrzymania związany jest z jakością ich wykonania. Dlatego częściej niż domy kanadyjskie w Polsce buduje się domy z prefabrykatów, jeżeli brać czas jako czynniki warunkujący inwestycje. Domy z prefabrykatów możliwe są do wybudowanie w okresie 10 do 12 tygodni. A fakt, że materiałem z jakiego się je wykonuje jest mieszanką kruszywa keramzytowego i różnego rodzaju betonu sprawia, że domy wykonane tą techniką są względnie trwałe. Na koniec należałoby wspomnieć, że choć w Polsce najprężniej rozwijającą gałęzią budownictwa jednorodzinne jest budownictwo tradycyjne, to należy szacować, że na przestrzeni najbliższych lat tendencja ta ulegnie zmianie.

Powodu tych zmian należy upatrywać w normach budowlanych i przepisach nakładanych prze Unie Europejską, która zaleca w związku z kryzysem klimatycznym przejścia na budowę domów energooszczędnych i pasywnych, do czego to w coraz większej ilości państw europejskich zobowiązuje prawnie inwestorów.

Więcej w temacie można znaleźć na: http://www.timberbood.pl