O tym, że architektura miast i wsi różniła się znacznie od siebie na przestrzeni wieków chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Tylko w ostatnim stuleciu w mieście architektura ewaluowała od masywnych kamienic, przez wielkie bloki płytowe aż do współczesnych – kilkupiętrowych bloków najczęściej kilkurodzinnych.

Okna – jakie mają funkcje?

okna józefówNa wsi przez cały ten czas stawiano domy, które pod względem architektonicznym niewiele się zmieniały przez te lata. Tylko za czasów tak zwanych gomułkowskich stawiano niewielkie bloki rodzinne, na wzór tych dużych wieżowców miejskich. Jeśli pomyślimy o oknach jako o jednym z najważniejszych elementów architektonicznych uświadomimy sobie jak bardzo są niedoceniane. Jako chyba jedyne w całym budynku mają wiele funkcji. Mają nie tylko wpuszczać do pomieszczeń światło ale i pomagać w wentylacji. Ponadto okna mają za zadanie izolację termiczną. Dobre okna, właściwie zamontowane i regulowane nie powinny wpuszczać do naszych wnętrz powietrza wcale, o ile sobie nie życzymy tego sami. Inną ważną funkcją okna józefów jest ich dźwiękoszczelność. Nie jest to jedna z pierwszych funkcji, które przychodzą nam na myśl, jednak każdy z nas przyzna rację, że jest to ważny aspekt. Wreszcie na koniec trzeba dodać, że funkcją okien jest również zabezpieczenie naszego dobytku przed kradzieżą. Nikt z nas nie myśli już w ten sposób o oknach. Nigdy też nie należało to najważniejszych założeń jeśli chodzi o okna. Zataczając koło i powracając do okna jako elementu architektonicznego należy powiedzieć, że ludzi od pokoleń, wręcz tysiącleci zawsze starali się ozdobić ten element wystroju. Przez wiele tysiącleci okna były przyozdabiane kolorowym szkłem, kolumnami, złoceniami. Były tez okładane marmurem, żłobione i malowane. Sam ich kształt również bardzo się zmieniał na przestrzeni wieków. W tej kwestii widać również bardzo wyraźne między oknami we wsi a w miastach. W tej chwili wszystko staję się coraz bardziej ujednolicone jednak jeszcze do niedawna różnice były widoczne gołym okiem. Dla przykładu możemy podać niewielkie miasto Piaseczno i sąsiadujące z nim mniejsze miejscowości Józefów i Grójec. Do niedawna okna w Piasecznie były duże, często jednoskrzydłowe, rzadko kiedy zdobione. Tymczasem okna na wsi były dwuskrzydłowe. Często zamykane od zewnątrz shuttersami czyli okiennicami. Najciekawsze jednak było to, że okna najczęściej były bogato dekorowane.

W okiennicach umieszczano donice a same ramy bardzo bogato malowano. Niestety ostatnimi czasy różnice zacierają się coraz bardziej. Mało kto korzysta teraz z usług szklarza, nawet na wsiach montuje się standardowe, produkowane na masową skalę okna.