sztukateria

Malowanie ścian na jednolity, gładki kolor nie jest już modne. Na pewno jest to rozwiązanie tanie i szybkie w realizacji. Ściany zawsze można przemalować i pokój będzie wyglądał zupełnie inaczej. Jednak obecnie w sklepach budowlanych jest tyle ciekawych produktów do dekoracji ścian, że nie sposób przejść wobec nich obojętnie. Znajdziemy zarówno drobne dekoracje, jak i większe konstrukcje, są ozdoby z drewna, betonu, ceramiki, czy też dzieła sztuki.

Najlepsze dekoracje na ścianę

sztukateriaCo można wybrać? Pierwsza opcja to sztukateria do kupienia w Warszawie. Sztukateria wykonywana jest najczęściej z gipsu, może być montowana przy suficie, jako listwy przypodłogowe, czy też jako odcięcie na ścianie oddzielającej jej dwa kolory. Są to bogato zdobione elementy, które nadadzą pomieszczeniu elegancki, wytworności. Świetnie sprawdzają się w stylu bogato zdobionym, francuskim, czy retro. Mogą to być zarówno wąskie paski przysufitowe, jak i sztukateria mająca pół metra wysokości montowana na dolnej części ściany. Innym rodzajem przestrzennej dekoracji ściennej są różne panele gipsowe lub betonowe. Są one bardziej nowoczesne niż sztukateria. Panele dekoracyjne mają często geometryczne wzory, takie jak zygzaki, kółka, fale. Standardowo maja one kolor biały, choć zdarzają się także kolorowe. Idealnie nadają się one do obłożenia ściany z kominkiem, ponieważ są odporne na działanie wysokich temperatur.

sztukateriaDo wnętrz industrialnych i nowoczesnych lepiej będzie zastosować beton architektoniczny. Tradycyjnie jest on szary, jednak można kupić także błękitny, kremowy, czy grafitowy. Beton również jest odporny na działanie ognia, a do tego ma gładką strukturę, więc będzie łatwiejszy w czyszczeniu niż pełne wgłębień panele gipsowe. Kolejna opcja na dekorację ścian to zastosowanie tapet i naklejek ściennych. Współcześnie najczęściej można zobaczyć je na jednej ścianie, nie na wszystkich, ze względu na to, że są bardzo ozdobne. Tapety i naklejki mogą być gładkie lub z tłoczeniami, w delikatnych kolorach i subtelnych wzorach, czy też z fotorealistycznymi motywami. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Naklejki są dobre tam, gdzie zależy nam na mniejszej dekoracji lub nie chcemy przeprowadzać remontu i nastawiamy się na szybką zmianę.

Ostatnim sposobem na dekorację ścienną są obrazy i fotografie. Mogą to być zarówno zdjęcia rodzinne w ładnej drewnianej ramce, jak i reprodukcje obrazów mistrzów malarskich. Motywy można dopasować do wnętrza. Na przykład w stylu eko sprawdzą się krajobrazy, a w stylu nowoczesnym obrazy futurystyczne i kubistyczne.