okna

Wybór okien do domu nie należy do najłatwiejszych. Dla wielu osób ,,okna to okna” i nie ma co się zastanawiać. Jest rama, skrzydło okienne z klamką i tyle. Okna mają być szczelne, trwałe, najlepiej w kolorze białym, tak by pasowały do wszystkiego. Jednak w sklepach budowlanych nie ma ,,zwykłych” okien.

Materiały na okna

okna Trzeba wiedzieć czego się chce, tak by wybrać odpowiedni produkt to domu. Najlepsze okna w Rybniku można podzielić ze względu na materiał. Do wyboru są okna PCV, drewniane oraz metalowe (z aluminium lub stali). Okna plastikowe są najtańsze i najczęściej wybierane. Można je szybko umyć i nie konserwować. Niestety, ten materiał może się kurczyć i rozszerzać pod wpływem działania niskich i wysokich temperatur, w związku z czym okna trzeba regulować. W przeciwnym razie stracą one na szczelności. Okna drewniane nie wymagają regulacji, ale za to wymagają regularnej konserwacji. Drewno może szybko stracić swoje walory estetyczne, zatem trzeba je umiejętnie czyścić i olejować. Okna metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale mają słabą izolację cieplną. Wykorzystuje się je np. przy przeszklonych ścianach, czy w budynkach fabrycznych. Okna można podzielić też ze względu na sposób otwierania.

okna Najpopularniejsze są okna uchylno-rozwieralne, czyli takie, które otwierają się i od góry i do boku. Są okna otwierane na zewnątrz (tzw. angielskie), a nawet okna nieotwieralne (fixy). Stosowane np. jako małe okna przy balkonach. Z kolei okna dachowe są uchylne (otwiera się jedna strona) albo obrotowo-uchylne (kołki montażowe są w połowie długości okna i po otwarciu okno działa trochę jak równoważnia). Okna można też podzielić ze względu na kształt. Zwykle wybiera się okna prostokątne, opcjonalnie kwadratowe. To typowe okna zarówno fasadowe, jak i dachowe. Jeśli komuś zależy na nietypowym kształcie to może wybrać okna półłukowe (zaokrąglone u góry), trójkątne (idealne do spadzistych dachów), a nawet okna okrągłe (często jako świetlik dachowy). Okna można podzielić też ze względu na kierunek otwierania, konstrukcję czy na położenie względem siebie skrzydła i ościeżnicy.

Jak widać jest naprawdę wiele kategorii okien. A trzeba mieć jeszcze na względzie jakość użytych materiałów, kolor ram okiennych, czy rodzaj użytych szyb (teraz najlepsze są okna trzyszybowe). Są także specjalne okna do domów pasywnych i energooszczędnych. Warto jest zgłębić ten temat, by kupić takie okna, które będą pasowały do całej stolarki w domu, a także będą miały wieloletnią gwarancję producenta.