serwis maszyn rolniczych

Stosowane przez rolników ciągniki to skomplikowane i drogie maszyny. Podobnie jak samochody osobowe czy sprzęt budowlany one też muszą przechodzić regularne przeglądy. Jednym z elementów eksploatacyjnych, które wymagają kontroli oraz wymiany, są filtry. Są one niezbędne dla prawidłowej pracy ciągnika, a także dla komfortu kierowcy.

Filtry do ciągników rolniczych

filtry do maszyn rolniczych W ciągnikach, które posiadają silniki spalinowe, filtrów jest kilka. Zużywają się one w różnym tempie, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta i wymieniać je w określonych terminach. Kondycja filtrów przekłada się na kulturę pracy oraz stan techniczny maszyny. Regularna wymiana filtrów pozwala lepiej zadbać o ciągnik rolniczy, oddala też perspektywę napraw i serwisu. Jednym z elementów, który znajduje się w ciągniku rolniczym, jest układ hydrauliczny. Służy on do kontrolowania sprzętu rolniczego. Olej w układzie hydraulicznym musi być idealnie czysty, dlatego posiada swój własny filtr. Występują filtry ssawne, powrotne czy niskociśnieniowe. Rodzaj należy dobrać odpowiednio do typu instalacji hydraulicznej oraz miejsca, w którym znajduje się filtr. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak sposób i miejsce montażu, wielkość przepływu, a także efektywność filtracji.

cześci do ciągników To jednak nie jedyny filtr, jaki znajduje się w ciągniku rolniczym. Niedrogie i dobre filtry do ciągników rolniczych można kupić w renomowanych sklepach z częściami zamiennymi, serwisach oraz hurtowniach. Ciągniki rolnicze często pracują w warunkach dużego zapylenia, na przykład podczas żniw lub oprysków, dlatego duże znaczenie dla każdego rolnika ma filtr kabinowy. Odpowiada on za filtrowanie powietrza, które przedostaje się do kabiny. Dbanie o niego zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy. Znacznie istotniejszy z mechanicznego punktu widzenia jest filtr paliwa. Odpowiada on za usuwanie zanieczyszczeń z paliwa. Większość ciągników rolniczych jest zasilana olejem napędowym, który charakteryzuje się większym poziomem zanieczyszczenia niż benzyna, dlatego niezbędne jest jego dokładne filtrowanie. Dla każdego silnika spalinowego zanieczyszczone paliwo jest dużym zagrożeniem.

Dobrej jakości wydajny filtr paliwa może zredukować to zagrożenie do minimum. Regularne sprawdzanie stanu filtrów pozwala uniknąć wielu awarii, włącznie z remontem silnika. Oprócz paliwa istotnym elementem mieszanki jest także powietrze. Ono również przechodzi przez filtr. Wyróżnia się mokre i suche filtry powietrza. Ze względu na wysokie zapylenie podczas prac rolniczych należy szczególnie dbać o ten element.