Istnieje możliwość posiadania basenu zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jeżeli decydujemy się na basen typu odkrytego powinniśmy być świadomi, iż w panującym w Polsce klimacie będziemy mogli z niego korzystać, jedynie w porze letniej.

Pomysły na basen ogrodowy

basen ogrodowyW momencie, gdy pragniemy używać go również w porze jesiennej oraz wiosennej należy zainstalować urządzenie do podgrzewania wody. Natomiast basen całoroczny wymaga już wykonania zadaszenia, które generuje dodatkowe koszta inwestycji. Oprócz podwyższenia budżetu przeznaczonego na budowę basenu ogrodowego należy wziąć pod uwagę także koszta związane z jego utrzymaniem. Istnieje kilka sposób na wybudowanie basenu. Zależą one przede wszystkim od zasobu gotówkowego inwestora. Jeżeli zawsze marzeniem była budowa basenu o większych rozmiarach niż, te uznawane za standardowe, powinno się wcześniej przygotować teren pod budową niecki, zabezpieczając wykop betonową płytę denną. Na rynku dostępne są niecki prefabrykowane, które znacznie ułatwiają wykonanie inwestycji, jaką jest budowa basenu ogrodowego lub krytego. Doskonałym pomysłem jest wybudowanie basenu, jako przedłużenie tarasu lub pod szklaną kopułką, której zastosowanie przypomina to, jakie spełnia szklarnia.

basen ogrodowyNiecki prefabrykowane wykonywane są najczęściej z ocynkowanej stali oraz z aluminium bądź polipropylenu i żywicy. Żywica poliestrowa wzmacniana jest często włóknem szklanym. Gotowe elementy dostarczane na miejsce budowy znacznie usprawniają pracę, jak i ułatwiają wykonanie basenu. Do niecek przyłączane są również prefabrykowane belki metalowe, drewniane lub poliestrowe, a także te wykonane z tworzywa PCW. Do najbardziej trwałych i wytrzymałych basenów należą te, których niecki wykonane były w całości z betonu zbrojonego bądź murowanych bloczków betonowych. Jednakże wymagają one sporego nakładu pracy oraz są drogie w stosunku do innych rozwiązań. W teorii baseny z wykonane z prefabrykantów po zmontowaniu można poddawać demontażowi i przeniesieniu w inne, bardziej dogodne miejsce. Na przykład po zmianie aranżacji ogrodu. Jednakże biorąc pod uwagę praktyczną funkcję przenoszenia basenu, może okazać się to jednak trudne, ponieważ niecki prefabrykowane powinno traktować się tak, jak niecki wykonane z betonu. Betonowe niecki stanowią basen stacjonarny, bez możliwości przeniesienia go w inne miejsce. Koszt niecki prefabrykowanej wynosi ponad dwadzieścia tysięcy, natomiast cena niecki betonowej znacznie ją przewyższa, nawet o kilka tysięcy złotych.

Jednak najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest wykonanie basenu z betonu zbrojonego, z podwójną siatką, który jest w pełni zautomatyzowany. Koszt takie basenu stanowi równowartość samochodu z salony dobrej marki bądź również mieszkania.