rekuperacja

Współczesne materiały i technologie budowlane nastawione są na tworzenie budynków maksymalnie energooszczędnych. Oznacza to wyższe koszty budowy, ale koszt utrzymania będzie mniejszy w porównaniu z podobnym budynkiem wyprodukowanym według starszej technologii.

Rekuperacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem!

rekuperacjaNiskie straty energii cieplnej mają jednak swoje konsekwencje, którymi należy zająć się już na etapie projektowania domu: wysoka szczelność budynku, zwłaszcza drzwi i okien sprawia, że zanika naturalna wentylacja grawitacyjna. W energooszczędnych domach konieczne są specjalne wywietrzniki lub nieustannie otwarte (lub rozszczelnione) okna, aby zapewnić właściwą wentylację domu, co jednak rozmija się z ideą oszczędzania ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja dla domu, czyli wentylacja mechaniczna lub wentylacja nawiewno-wywiewna. Jak działa rekuperacja? Jest to mechanizm wymiany zużytego powietrza z pomieszczeń na świeże powietrze z zewnątrz przy niewielkich stratach ciepła. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła z wnętrza do ogrzania powietrza świeżego, a skuteczność pracy rekuperatora może sięgać nawet 90%, co oznacza, że powietrze w środku jest przez cały czas świeże i ogrzane.

Nie ma potrzeby otwierania okien w celu wywietrzenia (i równocześnie wychłodzenia) pomieszczenia. Dodatkowo rekuperator można ustawić na odpowiedni tryb pracy jeśli, na przykład, w pomieszczeniu przez jakiś czas będzie znajdować się więcej osób. Urządzenie będzie pracować wydajniej, dzięki czemu nie będzie odczuwalny zaduch związany z większym zużyciem powietrza, a więc komfort przebywania w takim miejscu będzie o wiele wyższy. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora? Oczywiście, cena jest istotna, ale nie powinna stanowić jedynego kryterium. Najtańsze urządzenia nie będą osiągać wysokiego odzysku ciepła, a więc koszt ogrzewania budynku wcale nie zmaleje. Należy znaleźć optymalne rozwiązanie kwestii ceny i skuteczności rekuperatora, pamiętając przy tym, że jest to inwestycja na wiele lat. Rekuperacja jest przeznaczona przede wszystkim do nowych budynków, ze względu na to, że jej montaż należy zaplanować na etapie tworzenia projektu, tak aby uwzględnić miejsce na samo urządzenie oraz na kanały do transportu powietrza.

Gdzie znaleźć odpowiednią firmę do zakupu i montażu rekuperacji? Nie jest to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie, dlatego najłatwiej o odpowiednią firmę jest w dużych miastach, jak stolica czy też Poznań, a ogółem – w województwach centralnych, południowych i zachodnich, takich jak na przykład wielkopolskie.