Centralne odkurzacze stają się coraz popularniejsze. Mimo iż potrzeba fachowca do jego montażu, a i jest to spora inwestycja to nie zniechęca to potencjalnych klientów. Łatwość obsługi, szybkość sprzątania to tylko niektóre z jego zalet. Jak wiadomo, każdy sprzęt może być mniej lub bardziej przydatny dla właściciela.

Kto może zdecydować się na odkurzacz centralny?

odkurzacz centralnyZ pewnością każdy może mieć w domu odkurzacz centralny, jednak są osoby, którym będzie on lepiej służył niż innym. Zdecydowanie są to alergicy. Odkurzacz centralny zasysa wszystkie zanieczyszczenia do jednostki centralnej, która potem wydmuchuje je na zewnątrz. Kurz się nie wzbija, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kichania i alergii. W tradycyjnych odkurzaczach często dochodzi do przepełnienia worka na kurz, przez co wylatuje on przez nieszczelny worek odkurzacza. Zamiast sprzątać raz a dobrze trzeba jeszcze raz odkurzać. Centralne odkurzanie w budynku niweluje też konieczność wymiany worków i filtrów w odkurzaczu, zatem alergicy w ogóle nie mają styczności z kurzem. Drugą grupą osób, które docenią centralne odkurzacze są osoby mające problemy ze zdrowiem, szczególnie z kręgosłupem, jak również osoby starsze. Dla nich noszenie ciężkiego odkurzacza byłoby bardzo kłopotliwe, szczególnie kiedy trzeba byłoby przenieść go po schodach.

odkurzanie centralneDo tego trzeba się też schylać przy podłączaniu odkurzacza, wymianie worków, krótka rura uniemożliwia pracę w wyprostowywanej pozycji. To niezdrowe dla kręgosłupa i obciążające dla organizmu osoby starszej. Stosując odkurzacz centralny nie ma mowy o noszeniu ciężkich rzeczy. Przenieść trzeba jedynie lekką, gumowo-plastikową rurę od odkurzacza. W zestawie znajdują się najczęściej także przedłużki, dzięki którym rura musi zostać wydłużona. Pozycja pracy jest wygodniejsza, nie trzeba się tyle schylać. Trzecią grupą osób, które docenią centralne odkurzanie w budynku są osoby, które nie znoszą sprzątania i zagracania przestrzeni. Rura od odkurzacza może zostać powieszona na wieszaku, czy położona na dowolnej półce, nie zajmuje dużo miejsca. Można ją zwinąć. Osoby nielubiące sprzątania docenią to, że odkurzanie jest szybkim sposobem na posprzątanie dużej powierzchni domu. Podłącza się rurę i od razu można sprzątać. Nie trzeba rozwijać kabli, wymieniać worków w odkurzaczu, czy przenosić sprzętu.

Coś co zajmowało nam dawniej kilkadziesiąt minut teraz może nam zająć kilkanaście. Podsumowując, centralne odkurzacze są dobrym sprzętem dla wielu osób, jednak szczególnie alergicy, osoby starsze, zmagające się z problemami z kręgosłupem, jak i lubiące szybkie i łatwe sprzątanie będą z niego bardzo zadowolone.