młyny acm

Przemysł rolniczy opiera się na wykorzystaniu całej masy specjalistycznego sprzętu. Od systemów nawadniających, poprzez maszyny pociągowe, na urządzeniach przetwarzających produkt kończąc. Jak w każdym procesie produkcyjnym, tak i w rolnictwie powstaje cała masa odpadów, które warto wykorzystywać w celu obniżenia kosztów samej produkcji, a niekiedy nawet generowania zarobków.

Specjalistyczne młyny przemysłowe

młyny acmPonieważ w dzisiejszych czasach wyraźnie widoczna jest tendencja do stosowania rozwiązań ekologicznych, z niektórych odpadów rolnych pozyskuje się tak zwany pellet, czyli specjalne paliwo otrzymywane z biomasy, do której zaliczyć można słomę, siano i inne zboża. Do produkcji pelletu wykorzystuje się specjalne młyny ACM do biomasy, które w procesie rozdrabniania produktu wstępnego przyczyniają się do powstawania materiału palnego, wykorzystywanego później w innych gałęziach przemysłu – głównie w przemyśle grzewczym. Stosuje się go na przykład w kominkach przystosowanych do tego rodzaju opału. W rolnictwie używa się w tym celu zazwyczaj tak zwanych młynów bijakowych, które mielą produkt, a następnie przecierają go przez sito. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na zamontowanie ich bezpośrednio na pojazdach, takich jak kombajny, dzięki czemu mogą pracować nad obróbką surowca jeszcze w trakcie prac wykonywanych na polach. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest całkowite kontrolowanie wielkości powstałego komponentu. Ich działanie jest bardzo ergonomiczne. Ponadto charakteryzują niską temperaturą pracy, co pozytywnie wpływa na jakość produktu, który obrabiają.

młyny acmTo dość istotne, ponieważ biomasa bardzo często przetwarzana jest na paszę dla zwierząt, dlatego liczy się jak najmniejsza utrata wartości spożywczych wyrobu. Dodatkowym atutem maszyn tego typu jest ich nieskomplikowana konstrukcja pozwalająca na łatwą i stosunkowo szybką wymianą części, takich jak bijaki oraz sita, których wielkość stosuje się zamiennie – w zależności od pożądanej gęstości surowca finalnego. Są także przystosowane do ciągłej pracy dzięki zastosowaniu specjalnych systemów odciągowych, które zwykle odprowadzają materiał na taśmę produkcyjną, którą transportowane są do pakowania lub dalszej obróbki.

Wykorzystuje się je nie tylko w przemyśle rolniczym – znajdują zastosowanie również w przemyśle przetwórstwa drewnianego, gdzie najczęściej z różnego rodzaju odpadów służą do rozdrabniania elementów, z których pozyskuje się paliwa alternatywne. Młyny ACM są najczęściej zasilane elektrycznością, dlatego są wyjątkowo tanie w użyciu i bardzo wydajne.