wiercenie studni

Dostęp do wody pitnej jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, bez których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować a nawet żyć. Człowiek bez wody pitnej jest w stanie wytrzymać zaledwie parę dni, zależnie od siły organizmu. Mogłoby się wydawać, że dzisiaj dostęp ten posiadamy już wszyscy i nie powinno być z nim żadnego problemu względem żadnej osoby.

Własna studnia – wykonywanie nawiertu

 wiercenie studniOczywiście się to zgadza, w krajach wysoko rozwiniętych raczej nikt nie ma problemu z wodą pitną. Często jedynym problemem może być brak dostępu do wodociągów miejskich, które normalnie dostarczają wodę w większości miast. W wypadku gdy mieszkamy na wsi, dostęp ten jest bardzo rzadki i zwykle musimy sami zadbać o dostęp do wody pitnej, co jednak nie jest jakimś trudnym wyzwaniem, ale sami raczej mu nie podołamy. Potrzebny jest to tego odpowiedni, specjalistyczny sprzęt, który będzie w stanie wykonać odpowiedni nawiert, który pozwoli nam na odkrycie wód gruntowych i czerpanie z nich wody pitnej do naszych mieszkań. Oczywiście woda ta nie będzie tak czysta jak z wodociągów, nie należy więc pić jej bez uprzedniego przegotowania. Najlepiej także zastosować różnego rodzaju filtry uzdatniające przy pompie wody, wtedy będzie ona nadawać się bez problemu do picia nawet z kranu, a gwarantuje to jej świeżość i brak chemikaliów.

 wiercenie studniProblem z dostępem do wodociągów nie występuje jednak tylko na oddalonych wsiach, często posiadają go także mieszkańcy okolic miast, czy też rejonów w samym mieście, gdzie pociągnięcie instalacji wodociągowej jest niemożliwe. Problem ten głównie występuje w sektorach miasto mocno już rozbudowanych, gdzie przedłużanie instalacji mogłoby wywołać spore szkody. W miastach tego typu istnieje sporo firm wykonujących fachowe wiercenie studni – Poznań jest jednym z nich. Jest to miasto bardzo duże jak na standardy naszego kraju, a do tego bardzo się rozwijające, dlatego też pokrycie całego jego obszaru wszelkiego rodzaju instalacjami jest niezwykle ciężkim zadaniem, które może okazać się w wielu sytuacjach niemożliwe. Dodatkowo wodociągi mają swój skuteczny zasięg, dlatego też nie sięgają na obrzeża miast, gdzie panowałoby zbyt małe ciśnienie.

Wywiercenie studni nie jest procesem kosztownym, ale względnie skomplikowanym. Ważne jest odpowiednie wykonanie takiego kanału, aby nie był zbyt płytki, ani zbyt głęboki. Zbyt płytki wykop może spowodować zbyt niskie zaniżenie pompy, przez co woda może w pewnym momencie przestać dopływać, z kolei zbyt głęboki nawiert może spowodować jej uciekanie do gruntu.