Praca na wysokościach dla wielu osób jest zarówno pasją, jak i sposobem na zarobek. Osoby pracujące na wysokościach to nie tylko pracownicy budowlani, ale również alpiniści przemysłowi. Kim oni są? Alpinista przemysłowy podczas swojej pracy wykonuje zlecenia i zadania różnego rodzaju.
Alpiniści przemysłowi dobrze zarabiają
Poczynając od mycia okien, wieszania banerów reklamowych, poprzez piaskowanie i malowanie elewacji, aż po prace przy kominach i wiatrakach. Doświadczeni alpiniści przemysłowi zarabiają bardzo wiele, jest to jednak praca dla osób lubiących adrenalinę i nie bojących się zagrożeń wynikających z pracy na wysokościach. Jest to fascynujący zawód, który łączy w sobie wiele rodzai branży, jak i jest niebezpieczny. Pracując na wysokości przestrzegać trzeba zasad oraz kontrolować jakość i stan techniczny sprzętów. Doświadczony alpinista przemysłowy podczas wykonywania danych zleceń oprócz niebezpieczeństwa wynikającego z wysokości na jakiej się znajduje, do czynienia ma również ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Ważnym aspektem tego zawodu jest również odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne i umiejętność wykonywania powierzonych zadań w sposób perfekcyjny. Alpinizm przemysłowy jako zawód o podwyższonym ryzyku wymaga od pracownika szczegółowych badań, z zakresy neurologi, laryngologi oraz okulistyki.
Przy realizacji projektów niezbędny jest zarówno doskonały słuch, wzrok oraz przede wszystkim doświadczenie. Aby zostać alpinistą trzeba ukończyć kurs, którego zwieńczeniem jest egzamin z zakresu robót wykonywanych na wysokościach, jak również przeprowadzania pierwszej pomocy, przedmedycznej. Mimo, że alpinizm przemysłowy należy do zawodów objętych ryzykiem, nadal najbardziej niebezpieczną pracą wykonywaną przez ludzi jest górnictwo. We wszystkich zawodach objętych niebezpieczeństwem wszelkie zlecenia powinno wykonywać się pod czujnym okiem kierownika od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Zawsze podczas wykonywania zadań z zakresu alpinizmu przemysłowego nadzór nad pracami powinna sprawować osoba wykwalifikowana, będąca na dole, a sprzęty używane do jej wykonania powinny być atestowane oraz certyfikowane. Wykwalifikowany pracownik poza odpowiednio dobranym sprzętem alpinistycznym powinien potrafić również zabezpieczy miejsce swojej pracy, umieszczając wokół niego tablice informacyjne, które ostrzegać będą o pracach wykonywanych na górze.
Takie postępowanie chroni nie tylko pracownika, lecz także osoby postronne, które znajdować się będą w obrębie miejsca pracy alpinisty przemysłowego.