Zbliżają się chłodne dni, a to oznacza początek sezonu grzewczego. Wtedy za oknem temperatury spadają nawet poniżej zera, a każdy marzy o tym by wrócić do ciepłego domu i odkręcić na maksa kaloryfery. Żeby jednak cieszyć się w budynku przyjemnym ciepełkiem to trzeba mieć zamontowane odpowiednie urządzenie grzewcze. Obecne najpopularniejsze z nich to pompa ciepła.
Jak ją wybrać i dopasować do swojego budynku?
Jakie ma zalety i jak się ją obsługuje? Pompy ciepła można podzielić na te gruntowe oraz powietrzne. Te pierwsze wykorzystują energię z ziemi, montowane są w glebie. Tu montaż pomp ciepła w Szczecinie zaczyna się od wykonania odwiertu na działce. W przypadku pomp powietrznych jest mniej roboty, bo mogą one stanąć w garażu, kotłowni, czy piwnicy. Nie zajmują one dużo miejsca, są mniejsze niż standardowe piece na paliwa stałe. One wykorzystują powietrze (zmienne temperatury) do generowania ciepła. Warto zaznaczyć, że oba rodzaje pomp mogą nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale także wodę użytkową. Dodatkowo pompy ciepła łączy się z fotowoltaiką. Dlaczego? Samo urządzenie by móc przetwarzać energię cieplną wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Nie pobiera ono dużo prądu, ale jednak.
Warto dodać, że na zakup i montaż zarówno pompy ciepła, jak i paneli słonecznych można otrzymać korzystne dofinansowanie sięgające nawet kilkunastu tysięcy ( w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość inwestycji czy dochody). Mając panele solarne sprawimy, że działanie pompy będzie darmowe – prąd będzie ze słońca, a nie z elektrowni. Jak wybrać właściwą pompę? Na pewno ważna jest jej moc – zbyt słaba sprawi, ze nie zapewnimy sobie komfortu cieplnego, ale zbyt duża także będzie nieefektywna. Instalacja kaloryferów także powinna być dobrana do pompy. Warto zatem skorzystać z pora ekspertów, którzy dokonają pomiarów w naszym budynku, sprawdzą stan instalacji czy kaloryferów i dobiorą urządzenie o odpowiedniej wielkości oraz mocy. Wtedy będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie działać jak należy. A jak się go obsługuje? Na termostacie ustawia się pożądaną temperaturę i gotowe – pozostaje czekać, aż pompa zastartuje i poczujemy ciepło! Jest to możliwe dzięki specjalnym czujnikom.
Jak zostało to pokazane inwestycja w pompę ciepła to naprawdę bardzo korzystna sprawa. Będzie ona grzać powietrze oraz wodę użytkową, jest banalnie prosta w obsłudze, a do tego można ją łączyć z panelami słonecznymi. To zdecydowanie nowoczesne urządzenie grzewcze które warto zakupić.