piły trakowe bez okucia

Obróbka drewna jest naprawdę prosta, jeśli posiadamy do tego odpowiednie maszyny i narzędzia. Podstawowymi są zawsze piły trakowe. Jest to jedna z ważniejszych maszyn w tartaku, ponieważ pozwala na szybkie i dokładne przecieranie drewna okrągłego na tarcicę, zarówno obrzynaną, jak i nieobrzynaną. Trak składa się z jednej lub kilku pił, które są rozpięte na ramie. Ich działanie opiera się na ruchu posuwisto-zwrotnym.

Najnowsze modele pił trakowych

piły trakowe bez okuciaPiły mogą poruszać się w dwóch kierunkach, wówczas mowa jest o pilarkach pionowych lub poziomych. Jeśli poszukujemy dobrych narzędzi do tartaku, warto spojrzeć na piły trakowe bez okucia, które dostępne są u najlepszych producentów w atrakcyjnych cenach. Takie piły charakteryzuje najwyższa jakość, ponieważ wykonane są z wysokogatunkowej stali szwedzkiej lub niemieckiej. Piły mogą być wykonane w różny sposób, mogą mieć zęby do rozwierania lub zęby do zgrubiania. Producent dostarcza narzędzie wstępnie naprężone, ale nienaostrzone, dlatego należy przeprowadzić to samemu, chyba że wykupimy taką dodatkową usługę. Firmy prowadzą także okuwanie pił listewkami jedno- lub dwurzędowymi. Jeśli zakupimy piłę trakową, musimy pamiętać, że tylko jej użytkowanie zgodnie z instrukcjami producenta daje nam gwarancję w razie ewentualnych problemów i konieczności naprawy lub wymiany.

piły trakowe bez okuciaPrzede wszystkim producent zwraca uwagę na prawidłowe ostrzenie narzędzia, z wykorzystaniem ostrzarki automatycznej, jak i wyprawianie oraz naprężanie piły. Należy pamiętać też o przeprowadzaniu wymiany pił w odpowiednim czasie, a więc wtedy, kiedy się stępią. Należy też mieć na uwadze to, aby po naostrzeniu oczyścić piłę z zadziorów. Mogą one pozostać na krawędziach zębów piły, dlatego wówczas za pomocą osełki można szybko się ich pozbyć. Jeśli o tym zapomnimy, wówczas piła nie będzie działać prawidłowo, rozwieranie będzie błędne, a przez zwijanie się zadziorów po zębie, piła stanie się tępa z jednej strony. Wśród dalszych wskazówek producenta wymienia się sprawdzenie stanu brzeszczotów pił – powinny one charakteryzować się równą i gładką, ale także czystą powierzchnią.

Błędem jest napinanie piły nagrzanej, należy to robić na pile nieużywanej i w stanie stabilnym, a do przeprowadzenia tego procesu konieczny jest specjalny klucz, który producent dostarcza w standardowym wyposażeniu traka. Zastosowanie błędnego narzędzia może doprowadzić do negatywnych skutków i do awarii maszyny, dlatego lepiej tego unikać. Jak widać, przy użytkowaniu traka trzeba pamiętać o wielu ważnych kwestiach, o czym przypominają nam zawsze producenci.