pianka akustyczna

Każdy chyba zdaje sobie sprawę jak wielka rolę w naszym życiu odgrywa dźwięk. Jest to bowiem, zaraz obok obrazu, najważniejszy dla nas wyznacznik, otaczającej rzeczywistości. Bez niego byłoby bardzo ciężko odnaleźć się w społeczeństwie i normalnie funkcjonować. Wystarczy spojrzeć na osoby głuchonieme i ich problemy w życiu.

Czym jest pianka akustyczna?

pianka akustycznaDźwięk może jednak być również czymś co nas drażni i irytuje. Szczególnie w pewnych określonych tonacjach, lub po prostu w zbyt dużym natężeniu. Wtedy ludzie uciekają się do rożnych metod aby zapewnić sobie odpowiednio wyciszone miejsce. Tylko w takim pomieszczeniu mogą się bowiem zrelaksować i nabrać energii na następne dni. Człowiek, który bowiem przez długi czas przebywa w środowisku z zbyt dużym natężeniem hałasu staje się nerwowy i drażliwy. Chcąc wyciszyć swoje mieszkanie powinniśmy jednak najpierw poznać różnice pomiędzy wygłuszaniem pomieszczenia, a poprawianiem jego akustyki. Są to bowiem dwa zupełnie inne zjawiska, które tylko pozornie, wydają się być takie same. Do wygłuszania pomieszczenia służy, jak sama nazwa wskazuje, pianka wygłuszająca. Zapewnia ona odpowiednią izolacje akustyczną pomieszczenia, zapobiegając przedostawaniu się dźwięku w obu kierunkach. Taka pianka akustyczna to zwykle mata wygłuszająca, którą wkłada się pomiędzy ściany działowe, lub nawet przykrywa się cienką warstwo izolacyjna. Wyjątkiem mogą być panele akustyczne, które kładzie się typowo pod podłogowe, w celu wygłuszenia wibracji powstałych na skutek uderzenia. Poprawa akustyki pomieszczenia jest jednak zupełnie inna.

Zwykle taka pianka akustyczna, inaczej mata akustyczna, jest położona od zewnętrznej strony ściany. W taki sposób nic jej bowiem nie przykrywa i może ona swobodnie odgrywać swoją role. Takie zabiegi stosuje się jednak głównie w profesjonalnych studiach nagraniowych, bądź czasami jeszcze w samochodach osobowych.