Wśród podstawowych materiałów uszczelniających wymienia się oringi. Są to uszczelki wykonane z elastomeru. Czym zaś jest taki elastomer? Pod tą nazwą kryją się usieciowane polimery, które charakteryzuje wyjątkowa elastyczność. Takie elastomery powstają z kauczuku – jest on głównym składnikiem specjalnej mieszanki i występuje w niej w zawartości 40%.
Budowa oringów
Drugim komponentem są wypełniacze, czyli najczęściej sadza – to aż 35% zawartości mieszanki. Dalej wymienia się plastyfikatory. Najlepszym jest olej mineralny i w mieszance znajduje się go aż niemal 20%. Reszta składników występuje w śladowych ilościach (od 0,7 do 1,5%) i jest to siarka jako środek sieciujący, kwas stearynowy jako dyspergator, a także tlenek cynku, który pełni rolę aktywatora sieciowania. Do tego konieczne jest dodanie przyspieszaczy, środków przeciwstarzeniowych oraz środków pomocniczych. To za sprawą tej mieszanki powstaje elastomer, z którego produkowane są oringi. Oringi w sklepie dostępne są w szerokim wyborze, poszczególne produkty mogą różnić się między sobą właściwościami. Jednym z podstawowych parametrów jest twardość. W produkcji wykorzystuje się twardościomierze, dzięki którym można określić twardość na specjalnej skali IRHD. Jeśli elastomer jest odpowiednio miękki, wówczas łatwiej może się odkształcać, a więc bez problemu wciśniemy go w szczeliny.
Oczywiście twardość nie świadczy o jakości produktu, jest po prostu parametrem, który ma wpływ na uszczelnianie. W niektórych przypadkach będziemy potrzebować twardych oringów, w innych wypadkach zaś tych bardziej elastycznych. Ważne są także właściwości termiczne. Wszystkie oringi charakteryzuje możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, jednak poszczególne elastomery mogą zmieniać swoje właściwości w zależności właśnie od temperatury. Na przykład zbyt niska temperatura może sprawić, że dany elastomer straci swoją elastyczność, w dodatku własności mechaniczne ulegną pogorszeniu. Na szczęście jest to zjawisko odwracalne – powrót do wyższej temperatury sprawia, że oring odzyskuje swoje dawne właściwości. Inaczej jest w przypadku zbyt wysokiej temperatury – ta może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia elastomeru. Oringi wykonane z gumy EPDM charakteryzują się możliwością działania w temperaturze od -20 st. C do 125 st. C, zaś na przykład oringi FFKM umożliwiają pracę w temperaturze od -20 st. C do nawet 260 st. C.
Są to określone właściwości dla czasu eksploatacji wynoszącego 1000 godzin. Oringi w sklepach dostępne są w atrakcyjnych cenach, dlatego z pewnością łatwo znajdziemy produkt dostosowany do naszych potrzeb, czy to będzie uszczelka z EPDM, FFKM czy może z innego elastomeru.