mata ściółkująca

Maty ściółkujące są dziś powszechnie używane w ogrodnictwie, zarówno przez specjalistów, którzy zajmują się hodowlą roślin zawodowo, jak i osób którzy pielęgnację ogrodu postrzegają w kategorii hobby. Powszechnie przyjęto, że głównym zadaniem owych materiałów jest ochrona roślin przed szkodnikami oraz chwastami.

Mata ściółkująca w różnych kolorach

mata ściółkującaProdukty te posiadają jednak wiele innych cech, które chronią nasze rośliny przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych. Występują one również w wielu wariantach kolorystycznych, które dedykowane są konkretnym przestrzeniom. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że ogrodowa mata ściółkująca występuje w kilku kolorach (bieli, czerni, zieleni oraz brązie). Brązowe maty stosuje się zazwyczaj w ogrodach, w których rosną iglaki – siatki ściółkujące ukrywa się wówczas pod korą. Czarne maty idealnie sprawdzają się w ogrodach owocowo-warzywnych, ponieważ zlewają się z odzieniem gleby, przez co na pierwszy rzut oka są praktycznie niewidoczne. Zielone maty nanosi się natomiast na ozdobne skalniaki oraz glebę, na której sadzi się kwiaty, krzewy oraz drzewa ozdobne – produkt efektownie naśladuje wówczas odcień trawy.

mata ściółkującaBiałe maty stosowane są najczęściej w szklarniach – promienie słoneczne odbijają się wówczas od jasnej powierzchni materiału i tym samym gwarantują naszym roślinom odpowiednie nasłonecznienie.Ogrodowa mata ściółkująca nie tylko uchroni glebę przed rozwojem chwastów, ale również przed szkodliwymi insektami, a także większymi gryzoniami (np. kretami ogrodowymi czy zającami), które mogą niszczyć nasze uprawy. Maty ściółkujące w okresie zimowym chronią nasze rośliny przed niskimi temperaturami oraz niszczycielskim działanie śniegu. Odpowiednio przymocowana do podłoża tkanina wzmocni również delikatne kwiaty i rośliny, dzięki czemu nie oderwą się one od podłoża nawet podczas niezwykle wietrznej pogody. Warto również wspomnieć o tym, że powłoka materiału odbija niszczycielskie promienie UV, które dzięki temu nie przenikają do gleby. Maty umożliwiają natomiast przenikanie do podłoża wody oraz nawozu, nie zaburzają one również naturalnego pH ziemi i nie zakwaszają jej. Na samym końcu należy również zaznaczyć, że materiał, z którego tworzy się maty jest bardzo wytrzymały i solidny, przez co posłuży nam nawet kilka lat.

Jest on również niezwykle lekki, dzięki czemu nie obciąża on nawet najdrobniejszych roślin i krzewów. Cena tkanin ściółkujących jest uzależniona m.in. od ich koloru oraz grubości. Za grube maty zapłacimy więcej, jednak inwestycja ta bardzo szybko nam się opłaci, ponieważ produkt wysokiej jakości posłuży nam na długie lata.