18CrNiMo7-6

Stal to podstawowy stop żelaza z węglem oraz innymi dodatkami. Wyróżniamy jej wiele rodzajów – może to być stal węglowa, stopowa, jak też staliwo. Czym różnią się pomiędzy sobą te poszczególne typy stali? Stal węglowa jest najczystsza – nie posiada w sobie nic poza węglem oraz określonymi domieszkami w niewielkiej ilości.

Stal najlepszego gatunku

18CrNiMo7-6Tutaj można wymienić między innymi domieszkę manganu czy miedzi. Sama nazwa już wskazuje nam, z jakimi domieszkami mamy do czynienia. Weźmy na przykład taką stal 18CrNiMo7-6. To stal, która posiada w sobie chrom, nikiel oraz molibden. Taka stal idealnie nadaje się do konstrukcji – dobrze znosi wszelkiego rodzaju obciążenia, nawet te duże. Dobrze sprawdza się także przy zmiennych obciążeniach, dlatego może stanowić materiał do wykonania części oraz podzespołów maszyn czy urządzeń. Wymienić można tutaj na przykład wały, koła zębate. Może podlegać także niemal wszystkich procesom obróbkowym. Stal tego typu nadaje się do kucia i walcowania w temperaturze 850-1100 C, jak i do nawęglania oraz węgloazotowania. Doskonale spełni swoją rolę po hartowaniu oraz wyżarzaniu. Z właściwości mechanicznymi wymienić tutaj można wyjątkową twardość oraz bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie. Znakowanie stali za pomocą wspomnianych symboli – na przykład 18CrNiMo7-6 – to podstawowa metoda wyróżniania konkretnych gatunków.

18CrNiMo7-6Klasyfikacja oparta jest o normę PN-EN 10020:2003, która wskazuje na konkretne granice zawartości poszczególnych pierwiastków w stali, aby mogła ona przynależeć do danego gatunku. Zawartość konkretnego pierwiastka ma duży wpływ na właściwości danej stali, nie tylko na wytrzymałość, ale także na przykład na własności plastyczne, łatwość obróbki i tak dalej. Z pewnością laicy mogą w tym wszystkim pogubić się, jednak profesjonaliści dobrze wiedzą, który gatunek stali najlepiej nadaje się do danego zastosowania. Jeżeli zależy nam na elementach z odpowiedniego rodzaju stali, najlepiej skontaktować się z renomowaną hurtownią stali, która dostarczy nam właściwy materiał spełniający całkowicie nasze potrzeby. Z pewnością oprócz wysokiej jakości stali ważna będzie dla nas także atrakcyjna cena – na szczęście i pod tym względem wiele doświadczonych hurtowni spełni nasze wymagania.

Zwracajmy uwagę także na to, czy możemy liczyć na terminowe dostarczenie zamówionego towaru w wyznaczone miejsce. Terminowość oraz rzetelność to podstawowe cechy, którymi powinna odznaczać się każda hurtownia stali, chcąca zasłużyć na miano najlepszej, z której usług warto korzystać.