Istnieje wiele praktycznych metod ogrzewania wody w gospodarstwie domowym, jednak nie każdy może pozwolić na skorzystanie z pełnego spektrum możliwości. Częstym problemem uniemożliwiającym tradycyjnym metodom podgrzewanie wody jest brak właściwych instalacji. Jeśli jednak na terenie obiektu dostępny jest prąd elektryczny, to problem znika — daje to bowiem możliwość skorzystania z pojemnościowych ogrzewaczy o kompaktowych wymiarach do zamontowania np. nad zlewem.
Atuty małych ogrzewaczy pojemnościowych elektrycznych?
Podstawą wyposażenia lokum, w którym jedyną posiadaną instalacją jest elektryczna, z pewnością będzie podgrzewacz wody w formie dużego nowoczesnego bojlera lub bardziej kompaktowego sprzętu. Są to obecnie w pełni ekonomiczne i bezpieczne urządzenia, które nie niosą za sobą ryzyka wybuchu, jak miało to miejsce choćby w przypadku starszego typu term gazowych. Dzięki ich niezwykłej wydajności i niezawodności są one coraz częściej wykorzystywane przez właścicieli domków letniskowych, obiektów działkowych lub w innych miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego przyłącza. Małe ogrzewacze pojemnościowe elektryczne zapewniają stały i nieograniczony dostęp do ciepłej wody w kranie i pod prysznicem. Decydując się na tego typu urządzenie, warto rozważyć, czy zmieści się ono w wybranym miejscu.
Do wyboru jest wiele rodzajów ogrzewaczy elektrycznych o różnych rozmiarach, pojemnościach, a nawet wyglądzie. Przede wszystkim należy jednak zwracać uwagę na ich parametry techniczne. Muszą one zapewniać wydajną i bezawaryjną pracę sprzętu przez wiele lat, co zapobiegnie dodatkowym wydatkom. Za efektywność ogrzewaczy elektrycznych odpowiadają zamontowane w ich wnętrzach zestawy grzałek. To one doprowadzają temperaturę wody do pożądanego przez użytkownika poziomu. Następnie ciecz zmagazynowana zostaje w zbiorniku, co umożliwia sporą oszczędność energii elektrycznej. Potencjalne straty w procesie ogrzewania wody zminimalizować może specjalistyczna warstwa izolacyjna wykonana np. z wełny krystalicznej lub pianki poliuretanowej. Zbiorniki tworzone są obecnie najczęściej ze stali nierdzewnej, emaliowanej lub ocynkowanej.
Nowoczesne kompaktowe bojlery są komfortowe — wyposażone są bowiem również w termostat, czyli element odpowiedzialny za uruchomienie grzałki w odpowiednim momencie. Niezależnie jednak od tego, jaki typ sprzętu zostanie zakupiony celem domowego użytku, należy pamiętać, by był on regularnie sprawdzany i konserwowany. Zapewni to jego wydajną pracę bez zbędnych wydatków przez wiele lat.