systemy fotowoltaiczne

Od lat obserwujemy w całej Europie wzrost zainteresowania alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Szczególnie na tym tle pozytywnie wypadają systemy fotowoltaiczne. Skąd bierze się ich wielka popularność? Zacząć należy od najbardziej oczywistych argumentów czyli od wyjaśnienia czym są i do czego służą systemy fotowoltaiczne.

Systemy fotowoltaiczne – dlaczego warto?

systemy fotowoltaiczneUmieszczając na dachach ( i nie tylko) specjalne moduły pobieramy energię słoneczną, która zamieniana jest na prąd stały. Następnie specjalne inwertery zamieniają prąd stały na zmienny i dzięki temu możemy cieszyć się zupełnie darmową energią o takich samych parametrach jak energia pochodząca z sieci publicznej. Pierwszą zaletą jest więc oczywista oszczędność. Zamiast martwić się ciągle rosnącymi kosztami energii elektrycznej możemy produkować ją sobie sami, zupełnie za darmo. W ciągu kilku ostatnich lat cena energii wzrastała o około pięć procent rocznie. Prognozy przewidują, że najbliższe lata czekają jeszcze większe podwyżki – nawet do dwudziestu procent rocznie. Baterie słoneczne pozwalają nam skutecznie uniezależnić się od zakładu energetycznego. Inną zaletą jest fakt, że kolektory słoneczne są przyjazne środowisku. Warto inwestować w najlepsze systemy fotowoltaiczne cena ich nie różni się zbytnio od tych gorszej jakości a gwarantują one brak szkodliwej ingerencji w środowisko naturalne. Same panele słoneczne po okresie użytkowania ulegają recyclingowi. Dodatkową zaletą jest duża trwałość. Panele są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia i działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (na przykład gradu). Poza tym producenci oferują nam nawet trzydziestopięcioletnią gwarancję na instalację. Co więcej po okresie tego czasu instalacja nadal jest sprawna, jedynie jej moc maleje o około dwadzieścia procent. Do jednych z ważniejszych zalet jest też bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych. W każdym inwerterze montowane są specjalne zespoły przeciwprzepięciowe, które gwarantują bezpieczeństwo całego systemu nawet przy minimalnych wahaniach napięcia. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż system fotowoltaiczny jest całkowicie samoobsługowy. Chociaż zalecane są regularne serwisy w celu utrzymania maksymalnej mocy paneli to jednak ich praca jest zupełnie bezobsługowa.

 

Zalet systemów fotowoltaicznych jest mnóstwo. Na ich tle nawet niekorzystna z pozoru cena nabiera nieco innego znaczenia. Warto się zastanowić nad instalacją tego typu systemu. Nie ma rzeczy idealnych a jednak zdecydowana przewaga zalet paneli słonecznych wyjaśnia czemu ten system staje się coraz bardziej popularny.