dom w lesie - Finlandia

Współcześnie coraz więcej osób marzy nie tylko o wyprowadzce na wieś, ale dom z balirównież jak najdalej od ludzi. Dom w spokojnym otoczeniu przyrody, gdzieś, gdzie zagląda niewiele osób, to plan, na realizację którego decyduje się coraz więcej inwestorów. Najczęstszym wyborem są domy budowane z daleka od głównych zabudowań w danej miejscowości lub wręcz gdzieś w środku lasu, w miejscu, do którego zaglądają tylko grzybiarze, leśnicy i dom z bali w lesiedzikie zwierzęta.

Położenie domu w lesie ma swoje ograniczenia, które wymuszają określone rozwiązania architektoniczne. Często na dużej leśnej działce nie można dokonać wycinki większości drzew, a jedynie określonego procentu drzewostanu, co w praktyce oznacza, że można zdobyć miejsce pod budowę domu, a blisko jego ścian będą rosły stare drzewa. Takie otoczenie wymaga też większej ilości przeszkleń, które są nie tylko rezultatem marzenia o znakomitym widoku na dziką przyrodę, ale również są niezbędne, by zapewnić odpowiedni dostęp do słonecznego światła.

W takim otoczeniu powstają różnorodne budynki, jednak trudno znaleźć zwykły podmiejski domek. Raczej będzie to dom z drewna lub wykorzystujący drewno z znacznych ilościach. Inwestorzy decydują się zarówno na domy z bali (a nawet domy z bali pod klucz, co pozwala zdjąć z przyszłych właścicieli ciężar nieustannego doglądania budowy często mocno oddalonej od ich miejsca zamieszkania), jak i na domy bardzo współczesne w formie i stylu.

elewacja z gontuCiekawym rozwiązaniem dla takich domów, pozwalającym im lepiej wpasować się w otoczenie, jest pokrycie elewacji… drewnianymi gontami. Nadaje jej to charakterystycznego stylu i klimatu, który znakomicie wpasowuje się w takie miejsce.

Ze względu na oddalenie od innych budynków, czy też „cywilizacji” w ogóle, leśne samotnie często muszą być samowystarczalne w kwestii doprowadzania wody, kanalizacji czy ogrzewania, jedynie z energią elektryczną nie ma większych problemów. Typowymi rozwiązaniami są gruntowe pompy ciepła, własna studnia i przydomowe szambo. Choć podnosi to koszt inwestycji, to równocześnie daje poczucie niezależności, jakiego nie może zapewnić mieszkanie w mieście, a bliski kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nastrój i styl życia.

  dom nowoczesny  dom nad jeziorem