Poszukując niedrogich, ale wartościowych rozwiązań z zakresu budownictwa, z pewnością natrafimy na możliwość budowy lekkiej hali magazynowej w oparciu o konstrukcję stalową. Jest to rozwiązanie, które znajduje obecnie wielu zwolenników ze względu na ilość zalet. Wśród nich wymienić można między innymi lekkość konstrukcji, która jednak jest połączona z jej wytrzymałością.

Budowa stalowej hali magazynowej

lekkie hale magazynoweTo sprawia, że taką konstrukcję stawia się naprawdę szybko i bezproblemowo, a następnie można już cieszyć się z jej solidności oraz trwałości. Przejawia się to w wyjątkowej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Takie lekkie hale magazynowe posiadają solidne dachy, wykonane najczęściej z dachowych dźwigarów kratowych. Dzięki ich zastosowaniu można przykryć wielkie powierzchnie, bez konieczności stosowania podpór pośrednich, jakimi najczęściej są słupy. To wpływa także na zmniejszenie ciężaru konstrukcji. Alternatywą wobec takich hal są hale ramowe, te jednak są cięższe, wykonywane z drogiej stali, dlatego inwestycja też cenowo wychodzi mniej korzystnie. To dlatego więcej inwestorów wybiera wspomniane wcześniej lekkie hale magazynowe, oparte na kratownicy stalowej. Elementy stosowane do budowy charakteryzują się wysokim poziomem sztywnością, ponadto są całkowicie bezpieczne w montażu oraz w późniejszej eksploatacji.

lekkie hale magazynoweJednakże przed przystąpieniem do budowy należy wykonać projekt takiej hali magazynowej, który będzie opisywał ją nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale także wizualnych. Wiele osób zwraca uwagę na to, że zastosowanie kratownicy stalowej w konstrukcji lekkiej hali magazynowej sprawia, że cała bryła optycznie prezentuje się nad wyraz lekko, co jest oczywiście podstawową zaletą. Taka dachowa kratownica umożliwia zamontowanie świetlików dachowych, dzięki czemu do hali może być wprowadzona naprawdę duża ilość światła dziennego. W lekkich halach magazynowych panują więc bardzo dobre warunki do pracy. To dlatego tego typu konstrukcje znajdują swoje zastosowanie nie tylko jako magazyny. Często stawiane są także jako budynki tymczasowe, w których ma się odbyć jakieś duże wydarzenie – na przykład targi.

Takie wielkopowierzchniowe hale mogą pomieścić wszystkie stanowiska oraz wszystkie odwiedzające obiekt osoby. Jednocześnie solidna i trwała konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim przebywającym wewnątrz, jeżeli oczywiście została zaprojektowana zgodnie z krajowymi oraz europejskimi normami i standardami budowlanymi.