Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna nie jest najtańszą inwestycją, szczególnie że w zależności od zaawansowania danego sprzętu, możemy za nią zapłacić kilka tysięcy złotych lub nawet kilkadziesiąt. Warto więc odpowiednio wcześniej poczytać wiele informacji na temat parametrów kamer, na które należy zwrócić głównie uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego modelu dla siebie.

Co powinna mieć kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna

Przede wszystkim warto zastanowić się, jaki parametr jest dla nas najważniejszy podczas wyboru. Możemy bowiem kierować się głównie ceną, jakością lub możliwościami. Kamery termowizyjne nie są stosowane przez standardowe osoby na co dzień, a jest to sprzęt nastawiony na specjalistyczne użycie, jedynie w konkretnych przypadkach. Możemy dzięki nim chociażby odnaleźć źródło ciepła na większą odległość, wycenić zużycie stopnia zużycia energii itd. Najważniejszymi współczynnikami, składającymi się na wyposażenie kamery termowizyjnej, jest jej dokładność i precyzja w otrzymywanych pomiarach. Ten element głównie zapewnia się poprzez wybranie jak największej rozdzielczości ekran detektora, który umożliwi nam dokładne zbadanie, nawet pojedynczego przedmiotu. Często jednak producenci, zamiast rozdzielczości samego detektora, podają jedynie rozdzielczość samego wyświetlacza kamery, co nie przekłada się na jego precyzyjne działanie. Warto więc odpowiednio przeczytać parametry danej firmy, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu. Kamery termowizyjne firmy FLIR zazwyczaj zawierają wszelkie informacje dostępne do wglądu przez potencjalnego klienta przy kupnie sprzętu, więc nie ma większych problemów, aby się dowiedzieć o poszczególnych parametrach. Termowizja ma nie tylko pozwalać na zobrazowanie promieniowania podczerwonego niewidocznego dla ludzkiego oka, ale także dzięki narzędziom nastawionym na tę dziedzinę nauki, chcemy otrzymywać precyzyjne wyniki. Aby odpowiednio o to zadbać, należy zadbać o to, żeby kamera spełniała, lub znajdowała się w okolicach 2 stopni Celsjusza, ze swoimi dokładnymi pomiarami. Należy wiedzieć, że każda kamera FLIR jest produkowana z wykorzystaniem własnych detektorów, które zapewniają przynajmniej minimalny próg dokładności, który powinien zadowolić każdego klienta. Dobrze jakby kamera termowizyjna posiadała także dodatkowe funkcje, które umożliwiałyby nam prezentowanie wyników.

Możemy więc napotkać na modele w których wbudowane są małe aparaty cyfrowe rejestrujące rzeczywisty obraz światła widzialnego. Dodatkowo wbudowana latarka czy podręczny schowek na baterie, mogą się okazać niezbędne w pracy związanej z wizytą w dalszym terenie.