Perforacja jest procesem wykonywania otworów w dowolnym materiale. Zatem blacha perforowana jest niczym innym jak kawałkiem stali zwykłej, tudnościeralnej, ocynkowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej, żaroodpornej z aluminium, miedzi, mosiądzu czy brązu z otworami. Jednak ten niepozorny materiał ma bardzo szerokie zastosowanie.

Blachy perforowane w przemyśle oraz budownictwie

blacha perforowanaPopularnością cieszą się przede wszystkim w przemyśle na przykład przy konstrukcji maszyn. Mogą one także pełnić funkcję filtracyjną, jako element sit przesiewowych, czy antypoślizgową. Blacha perforowana aluminiowa może stanowić również element wentylacji przemysłowej. Równie często blacha perforowana wykorzystywana jest w budownictwie. Jest ona popularnym materiałem na elewację budynków. Jej oryginalny wygląd pozwala stworzyć ciekawą aranżację zewnętrzną galerii handlowych, biurowców, przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Poza elewacja może ona stanowić również element balustrad i ogrodzeń oraz służyć jako materiał do produkcji rolet sklepowych i przemysłowych, Z racji, że blachy perforowane mają zdolność obniżania poziomu hałasu, można wykorzystać je także w budownictwie drogowym, w miejscach gdzie budynki mieszkalne znajdują się w pobliżu autostrad i dróg szybkiego ruchu. Materiał ten świetnie będzie wyglądał także jako element dekoracyjny w minimalistycznych wnętrzach industrialnych.

Pomimo, że do niedawna blacha perforowana była jedynie uważana za element konstrukcyjny wykorzystywany w przemyśle produkcyjnym maszyn, dzisiejszy ogrom stylów aranżacyjnych sprawił, że architekci wnętrz odkryli w niej potencjał jako element dekoracyjny. W związku z tym producenci wyszli na przeciw potrzebom klientów i zaczęli tworzyć produkty dostosowane również i dla przemysłu związanego z aranżacją wnętrz i budownictwem. Ze względu na szerokie zastosowanie blach perforowanych, obecnie większość firm oferuje ich sprzedaż na zamówienie. Dzięki temu konsumentom znacznie łatwiej jest dostosować produkt do swoich potrzeb. O szeroko pojętym zastosowaniu blach perforowanych możemy mówić również w przypadku takich branż jak motoryzacja czy produkcja mebli przemysłowych.

Jak można się domyślić daje to ogromną różnorodność pod względem budowy, wielkości i kształtu oczek, grubości. Sprawia to, że blachy możemy wykorzystywać w różny sposób, w różnych gałęziach przemysłu. Zastosowanie blachy jest nieomal nieograniczone. Mogą bowiem nie tylko spełniać funkcję ozdobną, ale także zmniejszać wagę, obniżać poziom hałasu, stanowić materiał budowlany, czy być stosowane w zakładach pracy, w których panują ekstremalne warunki pracy.