Technologia i innowacja – to są dwa słowa, które określają dzisiejszy przemysł, który coraz bardziej wyróżnia się na tle gospodarki całego kraju. W Polsce z roku na rok coraz więcej ludzi znajduje zatrudnienie właśnie w przemyśle, co jest ściśle związane z rozbudową parków przemysłowych znajdujących się na terenie miast.
Centra działające samodzielnie
Jakich kwalifikacji dzisiaj wymaga się od pracowników, którzy zostają zatrudnieni w tego typu zakładach? Dzisiejszy przemysł znacznie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Dzisiaj rynek podbijają nowoczesne maszyny sterowane komputerowo, które są znacznie bardziej wydajne niż klasyczne urządzenia, a przede wszystkim bezpieczniejsze. Ze względu na to, że poziome i pionowe centra obróbcze są praktycznie samodzielne, a za ruch narzędzi i skrawanie materiału odpowiada mikrokomputer, również pracownicy musieli podnieść swoje kwalifikacje w tej branży. Dzisiaj bardzo łatwo jest znaleźć ofertę pracy, która rozpoczyna się słowami: „poszukujemy operatora maszyn CNC”. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć na odpowiednich kursach, które zakończone są wydaniem certyfikatów, potwierdzających zdobycie nowych umiejętności. Udając się na takie warsztaty należy jednak mieć podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień technicznych oraz działania maszyn do obróbki skrawaniem, takich jak frezarki, tokarki czy wiertarki.
Pracownik, który bierze udział w szkoleniu powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak wyglądają ogólne zasady pracy, podczas wytwarzania detali. Na kursie wiedza to zostaje wzbogacona o dodatkowe elementy, które pozwalają na sterowanie sterowanymi liczbowo centrami obróbkowymi. Jedną z najważniejszych umiejętności zdobytych podczas szkolenia jest umiejętność obsługi komputera – ważne jest zarówno jego programowanie, jak i wprowadzanie lub zmienianie kolejnych parametrów dotyczących mocy urządzenia, rodzaju materiału itd. Oprócz tego w symulatorze pracy maszyny przyszły operator może dowiedzieć się, w jaki sposób instalować materiał w kleszczach, jak wymieniać narzędzia służące do skrawania oraz jak wygląda praca w trybie ręcznym, a jak w automatycznym. Kurs daje jednak podstawowy zarys i umiejętności dotyczące obsługiwania maszyn CNC.
Każde pionowe centrum obróbcze jest jednak inne, dlatego przed podjęciem pracy obowiązkowo należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnej maszyny. Różnice oczywiście nie są znaczące, jednak nawet niewielki szczegół może decydować o niezawodności maszyny i jakości wykonywanej przez operatora pracy.